معایب و مزایای پوش فیت

همانطور که مطلع هستید پوش فیت سیستم جدیدی در زمینه فاضلاب ساختمانی و صنعتی است. این سیستم توانسته مقدار زیادی از مشکلات و محدودیت های عملکردی، اقتصادی و اجرایی موجود در شیوه های قدیمی را حل کند و امتیازات جدیدی را به مجموعه ی تاسیسات یک بنا اضافه کند.

در ادامه قصد داریم با انواع معایب و مزایای پوش فیت آشنا شویم.

مزایای لوله های پوش فیت

-لوله ها و کلیه اتصالات از نوع پوش فیت از پليمر پلي پروپيلن  تشکیل شده اند. این پلیمر پرکاربرد مقاومت مكانيكي و شيميايي بسیار زیادی داشته و در آزمایش های انجام شده نسبت به پليمرهایی همچون پی وی سی و پلی اتیلن بسیار موفق تر عمل کرده است.

– این نوع لوله ها ، هیچ گونه نيازي به مواد چسبنده و حرارت مانند لوله هاي پلي اتيلن و پي وي سي ندارد.

– لوله ها و کلیه اتصالاتی که پوش فیت می باشند با سرعت بالا و سهولت زیادی نصب مي گردند.

– لوله های پوش فیت به علت عدم نیاز به چسب و حرارت برای سلامتی نیروی کار مضر نبوده و با انتشار گاز یا مواد شیمیایی سلامت در حین کار را تهدید نمی کنند.

-لوله های پوش فیت پايدار هستند و با انقباض و انبساط، از هم گسيخته نشده و مشکل آب بندی ندارند.

– لوله ها و کلیه اتصالات از نوع پوش فیت در هنگام حمل و نقل و جابجایی يا به علت برخورد ابراز كار در محيط كارگاه و يا زمان اعمال تغيیرات دچار شكستگي و خورد شدگی نمی شوند.

-تنوع بسيار زيادی در لوله های پوش فیت از نظر ابعاد قطر لوله و اتصالات وجود دارد و از این رو کستره وسیعی در برابر مهندس تاسیسات برای طراحی و اجرا موجود می باشد.

-لوله پوش فیت در هنگام حریق مانند پی وی سی گاز کلر دار از خود آزاد نمی کند و ساکنین بنا را تهدید نمی کند.

معایب لوله های پوش فیت

-در مقایسه قيمت پی وی سی، پلي اتيلن و پوش فيت، پوش فيت بیست تا سی درصد گرانتر از پلي اتيلن و پی وی سی است. اما هزینه های تعمیرات و نگهداری و چسب و غیره ندارد.

– عده ای معتقدند هزینه اجرای سیستم موسوم به پوش فیت بیش از هزینه سیستم قدیمی تر یعنی پلی اتیلن است، زیرا در پوش فیت به ازای هر یک متر کار، حداقل دو عدد بست مورد نیاز است، در صورتی که در سیستم پلی اتیلن که نسب به پوش فیت قدمت بیشتری دارد، هر دو الی سه متر باید یک عدد بست استفاده شود. عده ای از صاحب نظران در زمینه هزینه های تاسیسات نیز معتقدند قیمت تمام شده اجرای سیستم جدید پوش فیت بیش از سه برابر قیمتی است که برای اجرای سیستم پلی اتیلن باید خرج شود.

– جدید بودن سیستم پوش فیت و عدم وجود پروژه قابل توجهی که در ایران به وسیله پوش فیت مجهز شده و بیش از سه سال از عمرش گذشته باشد ، باعث می گردد میزان اطمینان به این نوع سیستم کم باشد.

-از بین رفتن تدریجی اورینگ های موجود در پوش فیت در اثر مرور زمان به علت اسیدی بودن مواد فاضلابی از دیگر معایب پوش فیت است.

-نبود اطمینان کافی از پوش فیت در پروژه های بلند مرتبه و عظیم تجاری و مسکونی به علت احتمال گرفتگی و یا شکستگی از اورینگها از دغدغه های مهندسین در استفاده از پوش فیت می باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *