کاربرد لوله پلی اتیلن در کشاورزی

لوله های پلی اتیلن در انواع مختلف و سایزهای متنوع تولید می شوند و در بسیاری از صنایع کاربرد دارند. لوله های پلی اتیلن دارای خواص و ویژگی های منحصر به فردی هستند؛ به همین دلیل صنایع بزرگی نظیر کشاورزی و آب و فاضلاب از این لوله ها در تأسیسات خود استفاده می کنند.

با گسترش فناوری تولید لوله پلی اتیلن و همچنین اهمیت محصولات کشاورزی از نظر اقتصادی به عنوان یک منبع درآمدزایی، این لوله ها کاربردهای متنوعی در این بخش به خود اختصاص داده اند. از طرفی دیگر، با محدود بودن منابع آبی برای آبیاری زمین های کشاورزی و مزارع، به کارگیری یک روش نوین و اقتصادی که بتواند در مصرف آب صرفه جویی کند، بسیار لازم و ضروری می باشد. لوله های پلی اتیلن، بهترین گزینه برای کاربردهای کشاورزی و آبیاری هستند.

به طور کلی لوله های پلی اتیلن در دو مدل تک جداره و دو جداره در بازار موجود هستند. لوله هایی که برای کاربردهای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند، اغلب از نوع لوله پلی اتیلن تک جداره هستند؛ مگر در موارد خاص که باید از لوله پلی اتیلن دو جداره استفاده شود. لوله های پلی اتیلن تک جداره، دیواره های صاف و یکنواخت دارند و به همین دلیل برای نصب در سیستم های آبیاری محدود یا آبیاری قطره ای مناسب هستند.

سیستم های آبیاری جدید و مدرنی که امروزه برای زمین های کشاورزی استفاده می شوند، شامل روش های بسیار مؤثری هستند که باعث صرفه جویی در هزینه ها و البته صرفه جویی در مصرف آب می شوند. مهم ترین شیوه های آبیاری کشاورزی که در آن ها از لوله های پلی اتیلن استفاده می شود عبارتند از: آبیاری قطره ای، آبیاری تحت فشار، آبیاری موضعی، آبیاری سطحی و آبیاری بارانی.

مزایای لوله پلی اتیلن برای استفاده در آبیاری کشاورزی

لوله های پلی اتیلن مخصوص آبیاری زمین های کشاورزی موجب بهینه سازی مصرف آب می شوند و همین عامل، برجسته ترین امتیاز این لوله ها می باشد. از طرفی دیگر، این لوله ها از هدررفت آب در هنگام آبیاری جلوگیری کرده و با سرعت بیشتری آب را به تمام زمین منتقل می کند.

با استفاده از لوله های پلی اتیلن آبرسانی، هزینه های نصب، راه اندازی و تعمیرات و نگهداری خطوط انتقال آب تا حد زیادی کاهش می یابد و به راحتی می توان این سیستم را کنترل و مدیریت نمود. یکی دیگر از امتیازات و مزایای لوله پلی اتیلن کشاورزی این است که این لوله ها مقاومت خوبی در برابر عوامل محیطی خاک مانند اسیدیته، فشار لایه های خاک، شوری و … دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *