کاربرد لوله و اتصالات پلی اتیلن

رفته رفته با ارتقاع یافتن لوله های پلی اتیلن و مزایای بالقوه ای که نسبت به انوع دیگر دارند این لوله ها جایگزین سایر لوله ها شده اند. قدمت این لوله ها به حدود ۷۰ سال پیش بر می گردد و برای اولین بار از آن ها در اروپا و بعد از آن در آمریکا استفاده شد.

البته لوله های امروزی نسبت به سال های پیش بسیار ارتقاع یافته تر شده اند و در صنایع مختلف آب، گاز و سیستم های اطفا حریق و … از آن ها استفاده می شود. مواد اولیه ای که برای ساخت آن ها استفاده می شوند دارای نام‌های تجاری PE80 و PE 100 هستند. در گذشته از ماده ی  PE 63 نیز استفاده می‌شد اما از لحاظ اقتصادی قابل توجیه نبود.

این لوله ها انواع مختلف تک جداره و دو جداره دارند. لوله های تک جداره در فشارهای ۲ تا ۴۰ اتمسفر قابل استفاده هستند و استفاده عمده از آن ها در سیستم های آبی تحت فشار است. ازHDPE ساخته می شوند.

لوله پلی اتیلن دو جداره  (Corrugated Polyethylene Pipe )نیز همان لوله کاروگیت هست که در خطوط فاضلاب،آب رسانی، گازرسانی، کابل های مخابراتی و فیبر نوری و انواع متنوعی از خطوط مورد استفاده قرار می گیرد. سطح بیرونی آن ها دارای شیار و به رنگ مشکی و سطح داخل آن ها صاف و به رنگ زرد و آبی است ودر برابر اشعه ماورابنفش ((UV ))مقاوم هستند و دارای انواع مختلف جداره یکپارچه اکسترود شده به همراه پروفیلهایی که به لوله متصل شده‌اند   و جداره یکپارچه اکسترود شده با دیواره خارجی دنده دار دو لوله اسپیرال یا مارپیچی هستند.

 

 

لوله ها و اتصالات پلی اتیلن فواید زیادی دارند از جمله آن ها می شود به موارد زیر اشاره کرد:

  1. استحکام و انعطاف پذیری بالا مخصوصا در مناطق زلزله خیز مانند ایران
  2. داشتن وزن سبک
  3. حمل و نقل راحت تر
  4. هزینه ی پایین
  5. صاف و صیقلی بودن و عدم رسوب مواد در داخل آن
  6. نداشتن نشتی و عدم آلودگی محیط زیست
  7. در برابر مواد شیمیایی و جانوران جونده مقاوم هستند
  8. داشتن عمر طولانی

اتصالات پلی اتیلنی هم شامل اتصالات حرارتی لب به لب، اتصال حرارتی بوشنی، اتصال به روش الکتریکی، اتصال با استفاده از واشر لاستیکی، اتصال به روش پیچی، جوش اکستروژنی و فلنجی می شوند.

شما می توانید به راحتی این اتصالات و لوله ها را از فروشگاه های اینترنتی سفارش دهید و با کم تریم هزینه و در کم تریم زمان ممکن آن ها را دریافت کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *