نقش منهول در جمع آوری فاضلاب

جمع آوری آبهای سطحی و فاضلابها توسط منهول

سیستم فاضلاب و منهول یکی از مهمترین و به روز ترین سیستم ها در ایران است که تقریباً چند سال پیش راه افتاده و با اقبال بسیار بالایی مواجه شد. ایجاد سیستم فاضلاب یکی از راه های توسعه شهری است که توانسته است به بهترین نحو زندگی بشر را هدایت کرده و یکی از عمده ترین مشکلات توسعه را حل و فصل نماید. این سیستم به خصوص در شهرهای پر جمعیت کاربرد بسیار بالایی دارد و باعث ارتقای بهداشت و سلامت جامعه نیز می شود به همین دلیل است که سرمایه گذاری روی سیستم های انتقال فاضلاب بسیار مؤثر و حائز اهمیت است.
بخش های مختلف یک سیستم انتقال فاضلاب
سیستم انتقال فاضلاب از بخش های بسیار مختلفی تشکیل شده و کارایی بسیار زیادی دارد از این رو شرکت هایی به توسعه سسیستم فاضلاب و کمک می کنند باید نسبت به این مسائل شناخت کافی داشته و یا با برنامه ریزی درست فعالیت های خود را مدیریت نمایند.
متخصصان این حوزه در شرکت های خاص باید بتوانند با نقشه کشی های متخصصانه برنامه های لازم را برای توسعه سیستم فاضلاب و انجام دهند تا این مسئله در کل کشور گسترش یابد.

 

منهول پلی اتیلن

منهول چیست؟

همانطور که گفته شد سیستم فاضلاب از بخش های بسیار مختلفی ساخته شده است. منهول یکی از آن بخش ها است. این یک کلمه انگیلسی است و به معنای «آدم رو» می باشد و نوعی از اتصالات است، آن یک محفظه ای است که برای اتصال کردن شبکه و یا وصل کردن چندین خط لوله به یکدیگر و راه های انتقال فاضلاب، تعمیرات و نگهداری یا تنظیم شیرآلات به کار می رود از طرفی منهول می تواند شامل فعالیت هایی برای انشعابات آب، تلفن، برق و گاز باشد. به‌ عبارتی آن ها برای اتصال خطوط و تاسیسات زیرزمینی و متصل کردن چند لایه به هم می باشد و در اتصال خطوط مختلف فاضلاب به یکدیگر کاربرد اساسی دارد.

انواع منهول
منهول ها از لحاظ جنس و کیفیت از متریال مختلفی ساخته می شوند که هر کدام بر اساس نیاز متخصصان تقسیم بندی شده و استفاده می گردد. متخصصان امر توسعه فاضلاب بر اساس نیاز و کارایی خود آن ها را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار می دهند.
متریال بکار رفته در تولید آن ها با توجه به کاربرد متفاوت است که انواع آن عبارتند از: بتنی، بتنی درجا، آجری، GRp و پلی اتیلنی. لازم به ذکر است درپوش آن ها نیز از جنس پلی اتیلن , فولاد , چدن و… است.
جمع آوری فاضلاب شهری و روستایی
یکی از بخش های سیستم فاضلاب که بسیار حائز اهمیت است منهول ها هستند. نقش آن ها در جمع آوری فاضلاب های شهری و روستایی بسیار مهم است چرا که این منهول ها با ایجاد شبکه ارتباطی باعث می شوند تا خطوط مختلف فاضلاب به یکدیگر متصل شده و همچنین در صورت بروز هر گونه مشکلی رفع آن آسان تر شود از طرفی آن ها باعث راحتی شناسایی نقاط مختلف اتصالات فاضلاب می شود که در صورت بروز هرگونه مشکلی سریعاً شناسایی و مرتفع شود.
همانطور که گفته شد مهم ترین نقش منهول ها در جمع آوری فاضلاب های روستایی و شهری هدایت فاضلاب به سمت تصفیه خانه ها و یا مدیریت صحیح انتقال و جمع آوری فاضلاب ها و پسماند ها است تا بتواند به بهترین نحو آن را انجام دهد . به همین دلیل است که متخصصان برای حل بسیاری از مشکلات سیستم فاضلاب، از منهول استفاده می کنند تا بتوانند مسیر جمع آوری فاضلاب را به نحو احسن مدیریت کرده و توسعه سیستم جمع آوری فاضلاب های شهری و روستایی را گسترش دهند. به همین دلیل به صراحت می توان گفت منهول ها از اهمیت بسیار بالایی در جمع آوری فاضلاب شهری و روستایی برخوردارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *