نحوه اتصال لوله های یو پی وی سی

برای اتصال بخش های مختلف لوله های یو پی وی سی شیوه های متفاوتی وجود دارد.

روش اول: اتصال با چسب

در این شیوه از چسب مخصوص پی وی سی که در حرارت بین چهار تا چهل و هفت درجه سانتیگراد حفظ شده است استفاده می گردد. این چسب باید خالص و یکدست بوده و نباید ظاهری گلوله شده، متراکم ، ناهمگون و سفت یا منجمد به خود گرفته باشد.

برای این نوع اتصال ابتدا لوله را عمود بر محور مقطع آن، برش زده و زوائد ایجاد شده را با متریال مناسب یا سوهان نرم و صیقلی می کنیم. پس از آن جداره خارجی لوله را به ابعاد مورد نظر توسط علامت گذار یا ماژیک علامت گذاری می کنیم. سپس بخش خارجی لوله و همچنین قسمت داخل مادگی که نقش اتصال دهنده را دارد با پارچه ی تمیز، پاک کرده تا هیچ گونه آلودگی روغن یا رطوبت روی آن نباشد. اگر بر روی هر بخش اتصالات اعم از جداره خارجی یا داخلی گرد و غبار و مواد اضافه وجود داشته باشد بر روی کیفیت اتصالات تاثیر منفی می گذارد. آلودگی سرعت چسبیدن چسب مخصوص پی وی سی را کاهش داده و مانع از چسبندگی مطلوب می گردد.

پس از رفع هرگونه آلودگی، سطح خارجی لوله و بخش داخلی مادگی را با لایه نازکی و ظریفی از چسب می پوشانیم. توجه داشته باشید قبل از آن که چسب خشک شود، لوله را با چرخش ربع دایره تا پایان اتصال مادگی وارد نمایید و ده الی پانزده دقیقه صبر کنید تا چسب کاملا خشک شود.

پس از اطمینان از خشک شدن کامل چسب، مقدار اضافی آن را از نقاط اتصال دو لوله به یکدیگر با پارچه تمیز نمایید. سپس آزمون آب بندی ارتفاعی سه متر پس از یک شبانه روز را انجام دهید.

روش دوم: اتصال فلنجی

به منظور اتصال لوله های پی وی سی به همدیگر یا اتصال به شیر آلاتو، از اتصالی موسوم به فلنجی استفاده می گردد. انجام عملیات آب بندی در اتصالات فلنجی با فشار لاستیک آب بند که در جلو فلنج نصب می شود صورت می گیرد. اتصال فلنج  به لوله با استفاده از یک بوشن فلنج دار از جنس یو پی وی سی و در انتهای لوله پی وی سی با استفاده از چسب مخصوص اتفاق می افتد.

 

روش سوم: اتصال پیچی یا رزوه ای

در استاندارد BS 3506  فقط برای لوله های با ضخامت زیاد و لوله های بالاتر از شش میلیمتر و تا قطر حدود ۴۵۰ میلیمتر، استفاده از اتصالات پیچی یا رزوه ای مجاز است.در این نوع اتصالات باید توجه داشت که در محل اتصال رزوه ای، کنف و چسب مطلوب استفاده گردد .همچنین از نوارهای پلی تترافلور و اتیلن برای آب بندی کلیه اتصالات موجود استفاده گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *