نحوه اتصال لوله های کاروگیت

شیوه های متفاوتی برای اتصال لوله های کاروگیت به یکدیگر وجود دارد. شیوه های امروزی اتصال در لوله هایی همچون کاروگیت و لوله پلی اتیلن با در نظر گرفتن شرایط فشار داخلی و خارجی لوله، نوع آب‌بندی، میزان مقاومت در برابر فشارهای طولی و عرضی وارده همچون فشار و کشش، شرایط نصب و حمل و همچنین شرایط تولید لوله در کارخانه توسط متخصصین امر تعیین می شود.

نحوه ی اتصال دو لوله پلی اتیلن از جمله لوله کاروگیت به چهار روش زیر صورت می پذیرد:

روش اول:

روش جوش لب به لب یا به انگلیسی  BUTT WELD

روش دوم:

روش جوش الکتروفیوژن

روش سوم:

روش جوش اکستروژن

روش چهارم:

روش اتصالات مکانیکی یا به عبارتی اتصال با کوپلینگ فشاری

توضیح روش اول یا روش جوش لب به لب:

به این روش اتصال حرارتی نیز می گویند. در این راه دو سر لوله کاروگیت به صورت همزمان تحت حرارت توسط صفحه داغ با دمای بالا قرار می گیرد و در دمایی حدود دویست و ده درجه سانتی گراد نرم می شود. سپس اتصال بین دو لوله صورت می پذیرد.

 

توضیح روش دوم یا روش جوش الکتروفیوژن:

در این روش حرارت از داخل به وسیله بوبین به لوله وارد می شود و پس از آن صفحه ای به نام الکتروفیوژن دور تا دور لوله کاروگیتی را احاطه می کند. سپس جریان برق به بوبین‌ها وارد می شود و سیم پیچ بوبین تاحد زیادی گرم شده و شروع به ذوب پلاستیک‌های اطرافش می کند.

توضیح روش سوم یا روش جوش اکستروژن:

این شیوه اکثر مواقع برای متصل کردن لوله های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی یا لوله های کاروگیت که سایزی بیش از هشتاد سانتیمتر دارند صورت می گیرد. همچنین اگر لازم باشد لوله کاروگیت به بخش آدم رو متصل شود از این شیوه استفاده می کنیم. در این روش ابتدا به ساکن لبه‌های دو لایه لوله کاروگیت توسط دستگاه باد داغ و نیروی آموزش دیده حرارت داده می‌شود و سپس به وسیله دستگاهی به نام اکسترودر دستی کلیه مواد مذاب پلی‌اتیلن به دو لبه لوله ها تزریق می گردد. تزریق این نوع مواد به صورت مفتول مانند بوده و با همراهی کاردک شکل می پذیرد. در این شیوه مهارت و دقت شخصی که عملیات جوشکاری را انجام می دهد بسیار مهم است.

توضیح روش چهارم یا اتصال با کوپلینگ فشاری یا اتصالات مکانیکی:

برخی تولید کنندگانِ لوله های پلی اتیلن دوجداره فاضلابی یا لوله های کاروگیت با بخش داخلی صاف، نوع دیگری از این لوله ها با قابلیت اتصال مکانیکی تولید می‌کنند. این نوع لوله های کاروگیت ویژگی هایی همچون سهولت در نصب و اجرای سریع دارند. در نتیجه تا حد زیادی سرعت پروژه را بالا می برند. همچنین این لوله ها اغلب به صورت شاخه‌های شش متری ساکت ‌دار یا با کوپلر سرخود تولید و به بازار عرضه می شوند. در لوله هایی که روش اتصال آن ها مکانیکی است، اتصالات بصورت نر و مادگی و با قابلیت آب‌بندی توسط جوش و واشر لاستیکی و Gasket تولید می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *