منهول ریزشی (Drop)

منهول ها برای متصل کردن چند شبکه ی فاضلاب به یکدیگر و یکی کردن لوله های فاضلاب و هدایت کردن آن ها به یک مسیر استفاده می شوند در واقع محفظه هایی هستند که امکان دسترسی به تعمیرات و تجهیزات را هم فراهم می کنند و درپوش هایی هم از جنس چدن، پل اتیلن و فولاد برای منهول ها ساخته می شوند و به عنوان مثال برای منهول فاضلاب کلمه ی فاضلاب برروی درب آن نوشته می شود.

منهول های به جنس های مختلف منهول پلی اتیلنی، بتنی و آجری تقسیم می شوند. حداكثر فاصله ای که از بالای محل ريزش فاضلاب از  تا قسمت آبروي كف منهول مجاز است ۳۵ سانتيمتر است اگر فاصله از این میزان افزايش یابد بايد فاضلاب ورودي به منهول طبق استاندارد ديتيل منهو ل هاي ريزشي اجراء گردد.(DROP MANHOLE)

منهول هایي که دارای  ارتفاع بيشتر از ١٢٠ سانتي متر هستند بايد داراي نردبان آهني سرتاسري اندود شده با حداقل عرض ٤٠ سانتي متر باشند و پله ها نیز باید  از ميل گرد نمره ٢٠ با اندود رنگ آپوكسي به فواصل منظم حداكثر ٤٠ سانتي متر از يكديگر نصب شوند، يااینکه از پله هاي چدني مخصوص منهول استفاده کنیم.نردبان بايد در قسمت قائم منهول و به فاصله ١٥ سانتي متر از ديواره منهول قرار گيرد و در فواصل ۱۵سانتي متري طول نردبان به ديوار محكم شود.

منهول های ریزشی انواعی از منهول ها هستند که در مناطقی که شیب زمین زیاد باشد و مثلا یکی از لوله ها در ارتفاع بالاتری باشد استفاده می شود و با بوجود آوردن حالت پلکانی شیب را کم می کنند. ای مدل در قسمت هایی ارتفاع بیشتر از ۶۰ سانتی متر دارند مورد استقاده قرار می گیرند و هم چنین حداکثر ارتفاع مجاز برای آن ها تا ۳ متر است برای ارتفاع های بالاتر باید تمدیدات بیشتری را تدارک ببینیم. استفاده از وسیله هایی شبیه همین منهول های پلکانی قدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد و در گذشته هم در بین مهندسین رومی استفاده شده است.

 

در واقع این منهول ها حالتی را بوجود می اوردند که به صورت قطره قطره منتقل شود. و این قطر قطره منتقل شدن درواقع برای برطرف کردن همان اختلاف ارتفاع طراحی می شود و بهتر است بعد از نصب منهول چند بار این موضوع را بررسی کنید.

شما می توانید به راحتی انواع منهول را با توجه به نیاز خود و عملکردشان از فروشگاه های اینترنتی سفارش دهید و آن ها را با کم ترین هزینه و در کم ترین زمان دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *