مشخصات لوله های کاروگیت

همان طور که می دانید پلی اتیلن ماده پایه ای و تشکیل دهنده لایه‌های داخلی و خارجی لوله‌های دوجداره کاروگیت می باشد. اما نکته مهم این است که پلی اتیلن استفاده شده در این لوله ها الزاما باید از نوع پلی‌اتیلن با شاخص جریان MFI یکسان و در بازه ی رواداری ضوابط و استانداردهای تعیین شده باشد. اگر گونه ی پلی اتیلن pipegrade برای تولید لوله از نوع PE 80  انتخاب شود، می توان اطمینان حاصل کرد لوله از کیفیت مناسبی برخوردار است. کلیه مواد ابتدایی استفاده شده در لایه های خارجی و داخلی لوله های کاروگیت باید مطابق با مفاد استاندارد ISIRI7174  باشد.

توجه کنید مواد اولیه در تولید لوله های کاروگیت به جز تحمل مراحل تولید گرانول و یا پودر در هیچ فرآیند دیگری نباید وارد شده باشد. در غیر این صورت کیفیت لوله تاحد زیادی کاهش می یابد. علاوه براین اضافه نمودن هرگونه مواد بازیافتی به لوله کاروگیت ممنوع بوده و بر روی عملکرد آن اثر منفی می گذارد.

اگر در مراحل تولید لوله های کاروگیت نیاز به استفاده از مواد غیر مشکی در لایه داخلی می باشد، باید ۴/۰ درصد از کل، ماده ای مقاوم در برابر اشعه فرابنفش یا ضد یو وی استفاده شود. استفاده از هر نوع ماده پر کننده معدنی در مراحل تولید لوله های پلی اتیلن یا کاروگیت ممنوع است.

ویژگی های محصول لوله های کاروگیت

کلیه شاخصه های فنی و تست های کمی وکیفی لوله های پلی اتیلن و کاروگیت باید با استاندارد DIN16961-2  که در زمینه کنترل سایز و مقاومت حلقوی لوله بسیار معتبر است، همخوانی داشته باشد. استاندارد EN13476 و سایر تست ها در زمینه کیفیت محصول لوله کاروگیت پلی اتیلن باید با جداول بین المللی مطابقت داشته باشد.

حداقل مقاومت حلقوی یا  Ring Stiffnessبرای لوله های کاروگیت براساس ضوابط تعیین شده DIN16961-2  باید معادل SR24=31/5 KN/M2 در نظر گرفته شود. شیوه و کیفیت نحوه ی اتصالات ایجاد شده برای لوله‌ها باید مطابق با جداول معیارهای فنی دراستانداردهای DIN16961-2, EN13476, ASTM-849 قرار گیرد.

کلیه سطوح داخلی وخارجی لوله های پلی اتیلن و کاروگیت و اتصالات میان دو لوله باید مسطح و تمیز انجام شود و به هیچ وجه نباید هیچ نوع شیار، تاول، سوراخ و فرورفتگی و برآمدگی درآن مشاهده شود.

لایه ی مسطح داخلی در لوله های پلی اتیلن کاروگیت باید ‌ضخامت مناسبی برای استفاده از سیستم تحت فشار شستشوی لوله (Water Jet) داشته باشد و همچنین داخل لوله ها کاملا تراز و دارای روکش زرد زنگ باشد. لبه لوله های پلی اتیلن کاروگیت و اتصالات آن ها که بعداز برش به هر دلیلی تیز و برنده شده اند باید صیقلی و سابیده شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *