مشخصات لوله های پی وی سی

مصالحی که با نام پی وی سی سخت شناخته شده است، یکی از پرکاربرد ترین و مقاوم ترین مصالح در عرصه ساختمان سازی و تاسیسات شهری در چند دهه گذشته می باشد. با اضافه کردن نرم کننده و روان کننده به پی وی سی، لوله از نوع نرم تولید و عرضه می گردد.

ویژگی های لوله های پی وی سی به نوع مواد خام اولیه آنها بستگی دارد. رزینی به نام پی وی سی که ماده اصلی تشکیل دهنده لوله های پی وی سی است، یک نوع پلیمری است که از گاز یا نفت در ترکیب با آب شور و هوا ساخته می شود. رزین پی وی سی پس از گذراندن هر مرحله از ساخت و عبور از هر یک از مراحل تولید، با تثبیت کننده های حرارتی مختلف، ماده های روغنی و سایر مواد شیمیایی مخلوط شده به وسیله دستگاه هایی معروف به اکسترودر به لوله های پی وی سی تبدیل می گردد.

مشخصات لوله های پی وی سی از چند نظر مورد بررسی قرار می گیرد. یکی از این موارد شامل گونه ی رزین پایه مصرف شده، استحکام در برابر ضربه، مقاومت کششی در برابر کشش از جوانب متفاوت، مدول الاستیسیته در فرآیند کشش و تغییر فرم در اثر حرارت وارده می باشد. علاوه بر این، درجه استحکام در برابر مواد شیمیایی و اسیدها نیز از شاخصه های مهم دسته بندی مشخصات لوله های پی وی سی می باشد.

در کشور ایران دسته بندی لوله های پی وی سی و ویژگی های تولید و ساخت آنها توسط مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران منتشر شده و مطابق با استانداردهای بین المللی به شرح زیر می باشد:

لوله PVC , یا پلیکا به صورت کلی به سه دسته زیر تقسیم می شود

لوله پی وی سی معمولی یا فشار ضعیف

لوله پی وی سی نیمه قوی

لوله پی وی سی فشار قوی

 

لوله PVC پلیکا معمولی یا لوله پلیکا فشار ضعیف  در مواردی همچون سیستم تهویه و برودت ساختمان ( هواکش ها ) کاربرد دارد. اما از لوله PVC پلیکا نیمه قوی در سیستم فاضلاب ساختمان و دفع پسآب ها استفاده می شود. همچنین از این نوع پی وی سی به عنوان نگهدارنده و محافظ بیرونی انواع کابل برق نیز استفاده می گردد.

از لوله PVC پلیکا فشار قوی عمدتا برای سیستم فاضلاب در صنایع کارخانه ها به علت مقاومت در برابر فشار بسیار بالا استفاده می شود. همچنین از این نوع پی وی سی به عنوان پوشش خارجی در انواع کابل برق فشار قوی بین شهری و جاده ای برای محافظت از خطرات احتمالی نیز استفاده می گردد.

مزایا و معایب لوله های پی وی سی که باید در هنگام تولید و اجرا به آنها توجه گردد از روی جدول ارائه شده در فوق برداشت می شود. انجام اقدامات ویژه به هنگام حمل، نگهداری و نصب لوله های پی وی سی بسیار مهم است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *