مشخصات فنی لوله پلی اتیلن در شبکه آبرسانی

انواع لوله های پلی اتلین که در شبکه های آبرسانی کشاورزی، صنعتی، شهری و روستایی مورد استفاده قرار می گیرند، مطابق با استانداردهای ملی، DIN و ایزو تولید می شوند. مهم ترین استانداردهایی که برای تهیه لوله پلی اتیلن آبرسانی به کار می روند شامل ISIRI14427، ISIRI1331، DIN 8074 و ISO 4427 است.

عواملی که تحت عنوان مشخصات لوله پلی اتیلن آبرسانی مطرح می شوندف اغلب به بررسی خصوصیات فیزیکی  وشیمیایی لوله ها و اتصالات ان مربوط می باشند. خصوصیات فیزیکی لوله و اتصالات پلی اتیلنی شامل مواردی نظیر رنگ، ابعاد و سایز لوله، مواد اولیه مقاومت حرارتی و شیمیایی، نفوذ پذیری در برابر رطوبت، ترک خوردگی و … می باشد.

خصوصیات شیمیایی لوله پلی اتیلن به مقاومت این متریال در برابر مواد شیمیایی مانند اسیدها و نمک های صنعتی، تخریب در برابر رشد باکتری هاف خوردگی و زنگ زدگی می باشد. هر کدام از این عوامل در راندمان و کارایی لوله ها در شبکه آبرسانی اهمیت زیادی دارند.

 

مهم ترین مشخصات لوله پلی اتیلن آبرسانی

در مورد انواع لوله پلی اتیلن تک جداره و دو جداره مورد استفاده در سیستم های آبرسانی باید به چند عامل مهم دقت نمود. برخی از این موارد عبارتند از:

  • پایداری حرارتی لوله پلی اتیلن
  • فشار کاری لوله ها
  • قطر و ضخامت لوله پلی اتیلن

اگر قرار باشد از یکی از انواع لوله پلی اتیلن در شبکه آبرسانی استفاده شود باید هر سه مورد نامبرده شده در فوق را برای آن ها به دقتت ارزیابی نمود.

لوله های پلی اتیلن آبرسانی در تمام مناطق کشور با تنوع آب و هوایی استفاده می شوند. بنابراین، این لوله ها باید به خوبی در برابر تغییرات شرایط محیطی و آب و هوایی ثابت بمانند و خاصیت خود را از دست ندهند. یکی از تست هایی که بر روی لوله پلی اتیلن آبرسانی انجام می شود، تست پایداری حرارتی است.

برای دستیابی به مشخصات حرارتی لوله پلی اتیلن، لوله ها در دماهای مختلف ۳۰ تا ۵۰ درجه قرار داده می شوند و با توجه به ضریب ایمنی آن و انجام محاسبات مهندسی لازم، این مقدار مشخص می گردد.

فشارهای کاری در لوله پلی اتیلن آبرسانی نیز مورد بسیار مهمی است که بر روی راندمان لوله ها اثر دارند. در اثر عبور سیال از داخل لوله، فشار داخل لوله ها دچار نوسانات شدید و یا جزئی می شوند. این لوله ها به گونه ای طراحی شده اند که به خوبی در برابر این نوسانات ناخواسته، پایدار هستند.

هماهنگی میان قطر لوله و دبی خروجی و ورودی آب به داخل آن، یکی از ضروری ترین موارد شبکه آبرسانی است. هرگونه عدم هماهنگی میان این دو عامل، منجر به ترک و شکست لوله ها خواهد شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *