مشخصات فنی لوله پلی اتیلن در آبیاری

پرکاربردترین لوله هایی که در حال حاضر برای آبیاری اراضی کشاورزی و گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند، لوله های پلی اتیلن هستند. لوله پلی اتیلن در انواع مختلف در بازار موجود هستند و هر دسته از آن ها دارای سایز و ابعاد متنوع می باشند. بسته به اینکه مساحت زمین مورد نظر برای آبیاری چقدر است و اینکه چه حجمی از آب قرار است از داخل لوله عبور کند، باید یکی از انواع این لوله ها را انتخاب نمود.

لوله های پلی اتیلنی از مواد مرغوب پلی اتیلن PE80 و PE100 تهیه می شوند. این دو گرید از پلی اتیلن ها، بهترین مواد اولیه برای تولید لوله و اتصالات در جهان هستند. سایر انواع لوله پلی اتیلن برای مصارف آبرسانی، زهکشی زمین های کشاورزی و انتقال فاضلاب کشاورزی و رواناب ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ویژگی لوله پلی اتیلن در آبیاری محصولات کشاورزی

لوله های پلی اتیلن آبیاری، طبق استانداردهای جهانی تولید می شوند. این لوله ها برای کار در فشار اسمی مختلف، از ۴ تا ۲۰ بار و قطر استاندارد ۶ تا ۳۳ میلی مترطراحی شده اند. لوله هایی که برای نصب در سیستم های آبرسانی و زهکشی استفاده می شوند طبق استاندارد DIN 8074 ساخته می گردند.

اگرچه لوله های پلی اتیلن با مواد PE100، مرغوب ترین لوله ها هستند اما برای تولید لوله پلی اتیلن با مصارف خاص آبیاری، از مواد PE80 استفاده می شود؛ این مواد نسب به نوع PE100 انعطاف پذیرتر هستند و چگالی کمتری دارند. از طرفی دیگر، این لوله ها عملکرد بهتری نسبت به سایر مدل های لوله پلی اتیلن دارند. قیمت پایین این لوله ها، مزیت بسیار بزرگ آن ها محسوب می شود.

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن در آبیاری

کارخانه هایی که در زمینه تولید انواع لوله پلی اتیلن آبرسانی فعالیت می کنند، تمام استانداردهای لام در این صنعت را رعایت می نمایند. طبق این اسناد، بهترین لوله پلی اتیلن برای آبیاری کشاورزی، لوله سایز ۱۶ میلی متر است. قیمت این لوله ها پایین است و به دلیل وزن سبکی که دارند به راحتی تا محل نصب، حمل می شوند.

بسیاری از خاک های کشاورزی ممکن است دارای خاصیت قلیایی یا اسیدی باشند و یا درجه شوری آن ها بسیار زیاد باشد؛ از این جهت استفاده از لوله پلی اتیلن برای نصب در سیستم های آبیاری می تواند از وارد شدن خسارات احتمالی به خطوط آبیاری تا حد زیادی جلوگیری کند.

در برخی از موارد که از لوله پلی اتیلن به صورت سطحی برای آبیاری استفاده می شود و به ویژه برای شرایط آب و هوایی بسیار گرم، این لوله ها مقاومت خوبی در برابر اشعه مضر خورشید و دمای بالای هوا از خود نشان می دهند؛ در این شرایط سخت محیطی، لوله پلی اتیلن می تواند پایداری خود را حفظ کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *