مشخصات دریچه منهول چدنی

منهول ها گودال های آدم رو هستند و درواقع لوله های فاضلاب ساختمان به طرف این منهول در بیرون از ساختمان هدایت می شوند و می توان از این گودال های آدم رو برای چک کردن لوله ها و تاسیسات فاضلاب استفاده کرد. بر روی این منهول ها دریچه هایی هم برای دسترسی به آن ها طراحی می شود که می تواند از جنس چدن گرافيت ورقه اي، فولاد خشک، فولاد نور داده شده، فولاد یا چدن همراه با بتون و بتن مسلح می باشد.

دریچه های منهول مختلف با توجه به اینکه در چه مکانی استفاده می شوند و چه فشار و بار ترافیکی را تحمل می کنند متفاوت هستند.

مکان های مختلف که براساس آن ها منهول های متفاوتی را قرار می دهند به انواع زیر قابل تقسیم هستند. ۱٫قسمت های پیاده رو که فقط دوچرخه و افراد پیاده حرکت می کنند، ۲٫قسمت هایی که فقط ماشین ها پار می کنند، ۳٫قسمت هایی که انواع وسایل نقلیه از آن ها عبور می کنند. ۴٫قسمت هایی که چرخ ها و ماشین های سنگین در آن قرار می گیرند مانند باند فرودگاها و پایانه های مسافربری.

دریچه های منهول باید فاقد هرگونه فرورفتگی یا برجستگی باشند و مشخصات سوراخ هایی که برروی این دریچه ها قرار میگیرد به شرح زیر است: شکاف ها باید دارای طول کم تر از ۱۷۰ میلی متر باشد و دارای عرض ۱۸ تا ۲۵ میلی  متر و برای کلاس A15  تا  B125 و دارای عرض ۱۸ تا ۳۲ میلی متر برای کلاس های C250 تا  F900ساخته می شوند و سوراخ ها دارای قطر ۱۸ تا ۳۸ ميلي متر براي كلاسهاي A15   B125  هستند. برای آن منهول هایی که دارای منفذ هستند می توانیم از صفحه آشغال گیر استفاده کنیم و قطر ورودی منهول باید ۶۰۰ میلی متر باشد. برای ایمن کردن در منهول و محافظت از آن می توانیم از یک قطعه قفل کننده استفاده کنیم که درب منهول حرکت نکند.

مشتری و سفارش دهنده باید مشخص کند که نیاز به آشغال گیر دارد یا ندارد. پس از نصب منهول حتما لازم است که تست انجام شود و از محکم بودن آن اطمینان حاصل شود.

آزمون هایی که در تست بارگذاری انجام می شود شامل موارد زیر است: کنترل بصری، منافذ، عمق فروکردن، فاصله آزاد کلی، تکیه گاه، لبه محافظ است.

علامت هایی که برروی درب منهول دیده می شود شامل علامت EN124، نوع كلاس خاص، نام سازنده و محل ساخت و تاييد هيات تاييد كننده است و علامت های مربوط به مالك يا كاربرد قطعه و شناسايي محصول (اسم ،شماره داخل كاتالوگ ) هم اختیاری هستند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *