مزایای نوار آبیاری پلی اتیلن

در میان انواع تجهیزات پلی اتیلنی که برای کاربردهای کشاورزی طراحی شده اند، نوارهای آبیاری از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. نوارهای آبیاری پلی اتیلن، نوارهای ساخته شده از مواد مرغوب پلی اتیلن هستند که برای آبیاری مزارع به کار می روند؛ با نصب انواع نوارهای آبیاری در مصرف آب تا حد زیادی صرفه جویی می شود.

اساس کار نوارهای آبیاری پلی اتیلن بر مبنای ورد آب به زمین کشاورزی به صورت قطره ای و تبخیر مجدد آن می باشد. به عبارت دیگر، در یک محدوده زمانی ۲۴ تا ۷۲ ساعت باید بین این دو عمل فیزیکی موازنه برقرار شود. استفاده از روش آبیاری قطره ای با نوار آبیاری با توجه به محدودیت منابع آبی، بسیار مقرون به صرفه می باشد.

 

چرا از نوارهای آبیاری پلی اتیلن در زمین های استفاده می کنیم؟

یکی از مزایای استفاده از نوارهای آبیاری در مزارع، قابلیت تنظیم فواصل قطره چکان ها و در نهایت تنظیم دستی یا خودکار این نوارها می باشد. سیستم خودکار نوار آبیاری، اغلب برای اختلاط بهینه کود و آب در زمین ها به کار می روند.

استفاده از نوار آبیاری موجب صرفه جویی در مصرف آب، کود کشاورزی، سموم و آفت کش ها می شود. این روش جزء اقتصادی ترین روش های آبیاری محصولات کشاورزی است. مزیت دیگر این نوارهای پلی اتیلنی، کنترل دقیق رطوبت کلی مزرعه می باشد؛ اگر میزان رطوبت دریافتی توسط زمین متناسب باشد، مصرف کودها و سموم برای دفع آفات نیز به حداقل می رسد؛ بنابراین محصولات به دست آمده بسیار مرغوب و با کیفیت خواهند بود.

آبیاری زمین ها با استفاده از نوارهای پلی اتیلن، فرسایش خاک را به حداقل رسانده و از شوری خاک می کاهد و از این جهت موجب کاهش بسیاری از هزینه های اضافی در سیستم خواهد شد.

مزیت دیگر نوارهای آبیاری پلی اتیلن، وزن سبک، قیمت مناسب و نصب آسان آن ها است. با استفاده از این نوارها می توان فیزیک خاک، کیفیت محصول، بهینه سازی کشت و مصرف آب را با راندمان بالا مدیریت نمود. همچنین این نوع آبیاری برای طیف وسیعی از محصولات کشاورزی به کار می رود؛ انواع گیاهان یک ساله و محصولات باغی، صیفی جات، غلات، محصولات گلخانه ای و … توسط این سیستم قابل آبیاری هستند.

یکی از مهم ترین مزیت های نوار آبیاری پلی اتیلن، مقاومت در برابر اشعه خورشید و ترک خوردگی است. این نوارهای پلیمری، انعطاف پذیر هستند و به راحتی می توان آن ها را در مسیرهای منحنی نصب کرد. قابلیت نصب نوار آبیاری پلی اتیلن به دو روش سطحی و دفنی، از دیگر مزایای این تجهیزات پلیمری می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *