upvc_pipe_grade

لوله یو پی وی سی

لوله یو پی وی سی که تشکیل شده از ماده ای تحت عنوان یو پی وی سی که به عنوان ماده ی غیر پلاستیک نیز شناخته می شود در اصل پی وی سی است که در مراحل تولید به آن افزونه های خاصیت پلاستیسیته آن گرفته شده و به ماده ای سخت و محکم تبدیل می شود. مواد اصلی تشکیل دهنده یو پی وی سی سنگ نمک و نفت است که پس از طی کردن چندین فرآیند مختلف به پودر یو پی وی سی تبدیل می شود.

یو پی وی سی که از کلمه ی (Un-plasticized Polyvinyl Chloride) گرفته شده است که به معنای پلی وینیل کلرید غیر پلاستیکی شده است، بیشتر به تفاوتش با پی وی سی و حذف شدن خاصیت پلاستیکی آن اشاره دارد. لوله پی وی سی و لوله یو پی وی سی در مواردی با هم تفاوت دارند. از جمله تفاوت های این دو نوع ماده نحوه ی ساخت آنها است. یو پی وی سی ماده ای بسیار سخت است که در واقع نوعی پلاستیک حرارت دیده شده است که اصطلاحا ترموپلاست نامیده می شوند. یو پی وی سی با استفاده از روش اکسترود شدن به انواع مختلفی مثل پروفیل یو پی وی سی و یا لوله یو پی وی سی تبدیل می شود.

upvc_pipe_for_water

یو پی وی سی ماده ای بسیار مقاوم و سخت است که با مواد دیگر واکنش شیمیایی نخواهد و در برابر آفتاب و شرایط جوی بسیار مقاوم است. به همین دلیل می توان آن را در فضای باز استفاده نمود، که همین امر منجر به تولید و استفاده پنجره های یو پی وی سی شده است. پنجره های یو پی وی سی به شدت در برابر آفتاب و شرایط جوی مقاوم هستند و به راحتی شکل و فرم خود را از دست نمی دهند و هم چنین دچار فرسایش و پوسیدگی نمی شوند و شما دیگر هرگز شاهد زنگ زدگی پنجره هایتان نخواهید بود. جالب است بدانید که این پنجره ها در دمای منفی ۶۰ درجه و مثبت ۸۰ درجه سانتی گراد شکل و فرم خود را حفظ کرده و آسیبی نمی بینند. علاوه بر این بسیار از پنجره های فلزی سبک تر هستند و حمل نقل آنها بسیار راحت تر است.

از دیگر محصولات پرکاربرد یو پی وی سی، لوله یو پی وی سی است، که به دلیل داشتن خواص مطلوبی که دارند، امروزه در صنعت ساختمان سازی به شدت فراگیر شده است. امروزه سیستم لوله کشی یو پی وی سی  پرکاربرد ترین سیستم لوله کشی دنیا است. به این دلیل که لوله یو پی وی سی دچار پوسیدگی و زنگ زدگی نمی شود، در برابر مواد شیمیایی بسیار مقاوم است و همچنین قابلیت تحمل درجه حرارت بالا را نیز دارد. بر خلاف لوله های  پی وی سی که در انتقال آب آشامیدنی قابل استفاده نبودند، لوله های پی وی سی در این زمینه کاربرد دارند. دلیل این امر هم این است که در لوله یو پی وی سی، PBA یا فتالات استفاده شده است که برای استفاده آب آشامیدنی بی ضرر است. یکی دیگر از مزیت های لوله یو پی وی سی نصب و راه اندازی آسان است.

upvc_pipe_grade

لوله یو پی وی سی از نظر نحوه اتصال در انواع مختلفی مثل پوش فیت، جوشی، چسبی و یا رزوه تولید و عرضه می شوند که هر کدام متناسب با کاربرد مخصوص به خود استفاده می شوند. یکی دیگر از دلایلی که سبب برتری لوله یو پی وی سی به سایر رقبا شده است آب بندی آن بسیار ساده تر و آسان تر است. لوله  یو پی وی سی در برابر واکنش های شیمیایی که منجر به پوسیدگی و خوردگی می شود مقاوم هستند، در نتیجه با قرار دادن آنها در خاک، عامل تهدید کننده ای برایشان وجود ندارد و نیاز نیست که دیگر نگران پوسیدگی و فرسودگی سیستم لوله کشی ساختمان خود باشید. همین امر نیز سبب شده تا مصرف کنندگانی که در نواحی مرطوب زندگی می کنند، بتوانند با خیالی آسوده از لوله یو پی وی سی استفاده کنند. همچنین دیگر نیاز به استفاده از ضد زنگ و یا رنگ کردن لوله ها نیست که خود سبب کاهش هزینه و کاهش زمان اجرا می شود. لوله یو پی وی سی در برابر تحمل ضربه و شکستگی بسیار مقاوم است و هنگام تحمل بار شدید قادرند که بدون اینکه دچار آسیب و یا شکستگی شوند تغییر شکل دهند. این عملکرد مفید لوله پی وی سی سبب شده که در مناطقی که خطر وقوع زلزله و نشست زمین وجود دارد محبوبیت بیشتری پیدا کند.

به طور کلی لوله یو پی وی سی به علت مزایای فراوان، کاربرد بیشماری در صنعت کشاورزی، در سیستم انتقال آب و فاضلاب، عبور کانال های الکتریکی و مخابراتی دارد. علاوه بر مزایای ذکر شده. لوله یو پی وی سی، هزینه نصب و راه اندازی بسیار پایین تری نسبت به سایر لوله های فلزی و پلیمری را دارد که یک فاکتور مهم برای اکثر مصرف کنندگان به شمار می رود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *