لوله پی وی سی برق

لوله پی وی سی برق پوششی لوله ای شکل از نوعی پلاستیک سخت برای محافظت از هادی برق می باشد که هادی یا سیم جریان برق از داخل لوله عبور می کند. این لوله از صدمه دیدن هادی برق و سیم و سایر تجهیزات برقی جلوگیری می کند و محافظ جان نیروهای کارگری و افراد عادی در برابر تماس ناگهانی با سیم برق و برق گرفتگی است.

لوله پی وی سی برق در کلیه ساختمان های مسکونی، اداری، صنعتی، تجاری و غیره کاربرد دارد و امروزه به یکی از بخش های اصلی و پرکاربرد برق در ساختمان تبدیل شده است. کلیه سازه های رو زمینی و زیر زمینی که سیم های برق با جریان های مختلف و هادی های الکتریکی گوناگون استفاده می کنند باید از لوله پی وی سی برق برای محافظت هرچه بیشتر پرسنل و عمر تاسیسات بنای خود بهره ببرند.

سال ها قبل از آن که لوله پی وی سی برق عمومی و شناخته شده شود، سیم برق تاسیسات ساختمان ها را بدون هرگونه پوشش و عایق نصب می کردند که معایب زیادی همانند موارد زیر داشت:

۱- فشار مضاعف به کابل یا سیم برق در دیواره ها و کف سازه به علت بار مرده و زنده در ساختمان و عدم امکان تعویض و تقویت این سیم ها در سال های آتی

۲- تماس ناگهانی انسان اعم از ساکنین یا نیروی کارگری و تعمیراتی با سیم و یا هادی برق و بالارفتن آمار تلفات حادثه های ساختمانی

۳-متصل نمودن سیم ها به بدنه ساختمان و انتقال جریان برق به تمامی اعضای یک بنا

۴-کاهش محسوس ولتاژ برق و صدمه به وسایل برقی و الکتریکی

۵-بروز حوادث آتش سوزی در اثر اتصال ناگهانی برق و آتش گرفتن سیم های برق و خسارات جبران ناپذیر مالی و جانی

به این ترتیب پس از تولید لوله پی وی سی برق و بعد از فراگیر شدن آن مشکلات ذکر شده تا حد زیادی کاهش یافت.

اتصالات لوله پی وی سی برق از شیوه های خاصی صورت می پذیرد و در جداره های قائم و کف ساختمان جانمایی می شود. به این صورت که نیروی ماهر برای عبور دادن کابل و سیم برق از وسیله ای به نام فنر مخصوص برق استفاده کرده و سپس لوله ها را به یکدیگر متصل می کند.

لوله برق پی وی سی از نوعی متریال پلاستیک سخت به علاوه نرم کننده ها و روان کننده های شیمیایی است که در مقایسه با لوله برق فلزی، وزن سبک تری دارد. همچنین لوله برق پی وی سی عایق بوده و نسبت به لوله های قدیمی ارزان تر نیز می باشد. لوله های برق از نوع پی وی سی غیر قابل اشتعال هستند و در صنعت ساختمان و صنایع شهری و غیره کاربرد بسیار زیادی دارند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *