لوله پنج لایه ایزوپایپ

قطعاً آشنایی با ساختار لوله های پنج لایه ایزوپایپ می تواند برای عموم افراد مفید باشد. لوله های پنج لایه ایزوپایپ در دو سبک به طور کلی در بازار وجود دارد که هر یک دارای مشخصات مربوط به خود هستند. با توجه به کیفیت عالی لوله های پنج لایه ایزوپایپ متقاضی این محصولات بسیار زیاد است. در این مقاله قصد ما این است که به طور دقیق در خصوص مشخصات لوله های پنج لایه ایزوپایپ صحبت کنیم.

معرفی لوله های پنج لایه ایزوپایپ

لوله های پنج لایه ایزوپایپ در ابتدا به مشخصه پلیمر PEX به بازار عرضه شد. این نوع پلیمر ها به طور کلی دارای ساختار شبکه بندی شده هستند و در دماهای بالا و همینطور فشارهای داخلی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند اما از طرفی تولید این نوع محصول دشوار است و با پیچیدگی های خاصی همراه است و احتمال خطا در مرحله Croos Link وجود دارد.

پس از این نوع پلیمر، دسته پلیمرهای دیگری به نام های PE-RT که در گروه پلیمرهای شبکه ای قرار دارند به این دنیای تکنولوژی جدید اضافه شوند. این نوع از پلیمرها دیگر مشکل خطای مورد قبلی را نداشت و به نوعی از نظر بهداشتی و ساختاری مشکلی ایجاد نمی کردند.

پلیمرهایی که در لوله های ایزوپایپ پنج لایه استفاده شده از از نوع PE-RT هستند که در برابر دمهای دما و همینطور فشارهای داخلی بسیار مقاوم هستند.

در لوله های ایزوپایپ پنج لایه یک لایه آلومینیوم وجود دارد که در بخش میانی لوله ها تعبیه شده است و این جنس سب می شود که استحکام لوله ها افزایش یابد و به نوعی ستون فقرات لوله محسوب می شود. از طرفی ورود اکسیژن به سیال داخلی لوله ها جلوگیری می شود. میزان انعطاف پذیری لوله های پنج لایه ایزوپایپ بسیار زیاد است .

ویژگی های لوله های پنج لایه ایزوپایپ

ضریب انبساط لوله های پنج لایه ایزوپایپ پایین است در حدود ۱۹-۱۴ می باشد پایین بودن ضریب انبساط حرارتی در لوله های پنج لایه ایزوپایپ به دلیل وجود لایه آلومینیوم است.

لایه آلومینیومی که در لوله های پنج لایه ایزوپایپ استفاده می شود بر اساس استاندارد ASTM است که دارای استحکام کششی حداقل ۱۰۰ Mpa است. طول این لایه در برابر پارگی در حدود ۲۰  درصد است. و ضخامت استفاده شده نیز بین ۲-۳  mm بسته به قطر لوله تعیین شده است.

آلومینیوم به کار رفته در لوله های ایزوپایپ پنج لایه از نوع آلیاژی است که قابلیت جوش بالایی دارد. لوله های پنج لایه ایزوپایپ را می توان به دو صورت لب به لب و لب روی لب جوش داده می شود.هر یک از دو روش سبب می شود که محصول نهایی با دو کارایی متفاوت فراهم شود که از نظر تحمل فشار داخلی با هم فرق دارند. در نظر داشته باشید به طور کلی لوله های ایزوپایپ پنج لایه تلفیقی از پلیمر و فلز هستند که در واقع دو لایه پلی اتیلن و یک لایه آلومینیوم در این محصول دیده می شود. چسبی که برای چسباندن این لایه ها استفاده می شود دارای استحکام بالایی است ، مقاومت حرارتی بالایی دارد و می تواند تا دمای ۱۱۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند. این چسب سبب می شود که لوله های پنج لایه ایزوپایپ تبدیل به یک لوله هموژن شود.

لایه های داخلی لوله های پنج لایه ایزوپایپ در مقابل تغییرات دما بسیار مقاوم هستند، در مقابل اسید و بازها و هر نوع خوردگی و خراشیدگی بسیار مقاوم هستند. به دلیل وجود عدم زبری دیواره های لوله از رسوب گرفتگی آن جلوگیری می شود.در این لوله ها جریان الکتریسیته نفوذی ندارد.

پوشش خارجی که برای لوله های پنج لایه ایزوپایپ طراحی شده است به صورتی است که لوله در برابر تأثیرات محیطی و اسیدهای ناشی از خاک مقاومت خوبی دارد.

کاربرد لوله های پنج لایه ایزوپایپ

یکی از مهم ترین کاربردهای لوله های ایزوپایپ برای لوله کشی های آب سرد و گرم است.

کاربرد دیگر آن در سیستم های گرمایشی و سرمایشی بوده و همینطور برای لوله کشی گاز نیز بسیار مفید هستند، در واقع چون لوله های ایزوپایپ پنج لایه در مقابل گازهای طبیعی نفوذ ناپذیر هستند برای لوله کشی گازهای طبیعی بسیار مفید بوده و برای سال های طولانی در مقابل عوامل مخرب محیطی مقاوم هستند.

این محصول در صنایع مختلف پزشکی و غذایی نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *