لوله پلی اتیلن کابلی

لوله پلی اتیلن کابلی دسته ای لوله های پلیمری هستند که به منظور پوشش دادن کابل های برق و مخابراتی مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله ها به طور معمول در سایز های متفاوت، از ۱۶ تا ۲۵۰ میلی متر تولید می شوند. بر خلاف لوله های پلی اتیلن آبرسانی که از مواد پلی اتیلن درجه یک hdpe ساخته می شوند، لوله پلی اتیلن کابلی از مواد پلی اتیلن درجه دو و با گرید معمولی ساخته می شوند؛ این عامل باعث نمی شود از استحکام و مقاومت لوله های کاورینگ کابل کاسته شود.

در مواردی که از لوله های پلی اتیلن کابلی برای کاربردهای دفنی استفاده می شود، می توان مطمئنن بود که این لوله ها در برابر ضربه و یا فشار بیرونی مقاوم هستند. این نوع لوله ها از تنوع زیادی برخوردارند، لذا قیمت های متفاوتی نیز خواهند داشت. لوله های پلی اتیلن کابلی که از مواد پلی اتیلن مرغوب ساخته می شوند، قیمت بالاتری نسبت به انواع معمولی تر این لوله ها دارند.

در برخی موارد که کیفیت لوله ها اهمیت زیادی ندارد، برای تهیه لوله پلی اتیلن کابلی درجه دو از مواد پلاستیکی به صورت ضایعات در مخلوط مواد اولیه استفاده می شود. در این حالت، کیفیت لولهه پلی اتیلن کابلی به درجه سه یا چهار تنزل پیدا می کند؛ کاهش مرغوبیت لوله پلی اتیلن کابلی می تواند منجر به کاهش شدید استحکام لوله ها در برابر ضربه شود. همچنین، لوله های درجه چهار پلی اتیلن کابلی، در هنگام حمل ممکن است دچار ترک خوردگی یا شکستگی شوند.

مشخصات لوله پلی اتیلن کابلی

انواع لوله پلی اتیلن کابلی را می توان در فشارهای ۶، ۱۰ و ۱۶ اتمسفر مورد استفاده قرار داد. این لوله ها، کیفیت های مختلفی دارند و در ابعاد و سایزهای متنوع در کارخانه تولید می شوند؛ بسته به نوع پروژه از یکی از انواع لوله کابلی استفاده می شود.

نوع و ابعاد لوله پلی اتیلن کابلی به اندازه کابل های برق و فیبرهای نوری بستگی دارد. یکی از پرمصرف ترین پوشش های پلی اتیلن کابل برق، لوله هایی با سایز ۶۳ میلی متر هستند. این لوله ها مطابق با استاندارد DIN 8074 تولید شده و معمولاً از مواد اولیه PE100 و PE80 ساخته می شوند.

لوله پلی اتیلن ۶۳ میلی متری دارای ۸/۳ میلی متر ضخامت است و قطر داخلی آن برابر با ۴/۵۵ میلی متر می باشد. این لوله ها برای فشار کاری ۱۰ اتمسفر طراحی شده اند. لوله پلی اتیلن کابلی را معمولاً در کلاف های ۱۰۰ و ۲۰۰ متری در بازار می توان یافت. این لوله ها برای محافظت انواع کابل مخابراتی نظیر کابل های کواکسیال و فیبرهای نوری با قطر کم کاربرد فرآوان دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *