لوله پلی اتیلن چیست

پلی اتیلن یا polyethylyne که به اختصار PE نامیده می شود، یکی از مواد تولید شده از گاز اتیلن می باشد که توسط فرآیندی به نام پلیمریزاسیون سنتز می گردد. تولید پلی اتیلن در جهان تحولی بزرگ را پدید آورد که به جرات می توان گفت اکثر صنایع را با خود دگرگون ساخت.

در حال حاضر استفاده از پلی اتیلن برای سیستم های لوله کشی صنعتی و خطوط لوله ی گاز و آب بسیار گسترده شده است. یکی از مزایای عمده پلی اتیلن این است که تا دمای منفی چهل درجه سانتیگراد نیز خاصیت خود را حفظ می کند. همچنین لوله های پلی اتیلن در برابر سایش مقاوم بوده و استفاده از آن امروزه کاربردی تر از سایر مواد سخت همچون فلزات و فولاد شده است.

پلی اتیلن وزن نسبتا کمی داشته و و انعطاف پذیری آن سبب می شود تا برای خطوط لوله ای که در زمین سخت و یا در زمین های ناپایدار به کار می روند، مناسب گردد.

همچنین لوله های پلی اتیلن مقاومت شیمیایی بسیار خوبی داشته و در برابر اکثر اسید ها و مواد سوزاننده مقاوم خواهند بود. یکی از ویژگی های دیگر پلی اتیلن آن است که در تمام حلال های آلی و غیر معدنی تا دمای بیست درجه سانتی گراد نامحلول بوده اما در برابر اسید های قوی مقاومت نخواهد داشت. علاوه بر این، پلی اتیلن با گرما و حرارت تغییر شکل نداده و استفاده از جوشکاری و تجهیزات الکتروفیوژن را در هنگام کاربرد تسهیل می کند.

حال این سوال پیش می آید که لوله های پلی اتیلن از چه زمانی در اختیار بشر قرار گرفته اند؟

از اواسط ۱۹۵۰ بانگ تولید لوله های پلی اتیلن با خواص شگفت انگیز خود به گوش جهانیان رسید. این لوله ها که به لوله های PE نیز معروف هستند با کاربرد های متعددی که برای آن بیان شد به سرعت افزایش یافته و به دلیل انطباق پذیری و مزایای آن بیش از لوله های آهنی، فولادی و سیمانی مورد استفاده قرار گرفتند.

در واقع خصوصیات و ویژگی های منحصر به فرد پلاستیک و به ویژه پلی اتیلن تنها در زمان کوتاهی روند استفاده و کاربرد آن را در صنعت متحول نمود.

انعطاف پذیری لوله های پلی اتیلن باعث صرفه جویی در هزینه ی نصب آن ها می گردد. این تکنولوژی بی نظیر در راستای طولی، نیاز کمتری به اتصالات داشته و می توان با استفاده از تکنیک های بافت و الکتروفیوژن یا اتصالات مکانیکی لوله های پلی اتیلن را به یکدیگر متصل نمود.

در طول نیم قرن اخیر استفاده از لوله های پلی اتیلن و کاربرد آن گسترده تر شده است و به همین علت این لوله ها جایگزین محصولاتی همچون پی وی سی و چدن و فلز شده اند. مدیران اجرایی در صنایع اغلب از این لوله ها به خاطر استحکام، دوام و کاربری راحت آن استفاده می کنند و عملا سایر لوله ها به ندرت در صنایع به کار می روند. یکی از خصوصیات منحصر به فرد لوله های پلی اتیلن تولید صنعتی آن می باشد و سبب شده تا کمتر از مواد معدنی و ذخایر مختلف طبیعی استفاده گردد. به همین علت است که قیمت انواع لوله های پلی اتیلن به نسبت بسیار ارزان تر است و همین امر کاربرد آن را در صنعت افزایش داده است. اکنون در ذیل کاربرد های لوله های پلی اتیلن را شرح خواهیم داد.

کاربرد لوله های پلی اتیلن

  • آبرسانی به شهر و روستا
  • سیستم های فاضلاب
  • زهکشی در مناطق مختلف
  • انتقال سیالات مختلف در صنعت
  • آبیاری مزارع با سیستم های نوین آبیاری قطره ای
  • انتقال آب آبیاری در مزارع و زمین های کشاورزی
  • پوشش کابل های مختلف برق
  • پوشش رو کار برای لوله هایی از جنس فلز
  • سیستم های تهویه ی خانگی یا صنعتی
  • و …

انواع لوله پلی اتیلن

معمولا لوله های پلی اتیلن با تقسیم بندی از یکدیگر مجزا شده و کاربرد های مختلفی را می پذیرند. تولید لوله های پلی اتیلن از دو ماده پلی اتیلن سخت یا سنگین و سبک انجام می شود. همانطور که از نام آن پیداست لوله های پلی اتیلن سخت مقاومت بیشتری نسبت به کشش و سایر فشار های مکانیکی دارند. در مقابل لوله های تولید شده با پلی اتیلن سبک این مقاومت را کمتر داشته و به نسبت کاربرد آن ها نیز تغییر می کند.

همچنین لوله های پلی اتیلن اغلب در سایز ها و فشار های مختلفی تولید می شود که هر کدام می تواند کاربرد آن را تغییر دهد. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب لوله های مختلف، اطلاعاتی درباره ی ویژگی های هر نوع لوله بدست آوریم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *