لوله پلی اتیلن در آبرسانی کشاورزی

لوله های پلی اتیلن سال های زیادی است که در صنعت کشاورزی استفاده می شوند. مهم ترین مسأله ای که امروزه در صنعت کشت و کار مطرح می شود، آبیاری زمین ها و مزارع کشاورزی است؛ منابع آبی کشور به شدت در معرض خطر قرار دارند؛ آب های زیر زمینی و آب های ذخیره شده در پشت سدها تا سال های طولانی نمی تواند صنعت کشاورزی را تحت پوشش قرار دهد.

طبق آخرین آمار جهانی، بیش از ۹۲ درصد آب های شیرین جهان برای مصارف کشاورزی و آبیاری استفاده می شود.سیستم های آبرسانی کشاورزی قدیمی اشکالات زیادی داشتند و موجب هدررفت حجم زیادی از آب می شدند. آبی که برای آبیاری مزارع کشاورزی از لوله ها عبور می کرد، از محل هایی از لوله به بیرون نشت پیدا می کرد و زمین های کشاورزی آن طور که باید آبیاری نمی شدند.

برای حل این مشکل، لوله های پلی اتیلن مخصوص آبرسانی به اراضی کشاورزی طراحی و تولید شدند. استفاده از این لوله های پلاستیکی موجب شد مصرف آب برای آبرسانی به این زمین ها دچار انقلاب عظیمی شود. لوله های پلی اتیلن، خواص و ویژگی های بسیار مهمی دارند که برای مصارف کشاورزی بسیار مناسب هستند. مهم ترین دلیل استفاده از این لوله ها در شبکه آبیاری کشاورزی، صرفه جویی در مصرف آب است.

مشخصات لوله پلی اتیلن برای آبرسانی کشاورزی

لوله های پلی اتیلنی که در بازار موجود هستند، ابعاد و اندازه های مختلفی دارند. لوله های تک جداره پلی اتیلن برای مصارف کشاورزی مناسب ترند. این لوله ها جداره صاف و یکنواختی دارند، بنابراین آب به راحتی درون لوله جریان می یابد.

برخی از سیستم های آبیاری کشاورزی مجهز به لوله کشی های تحت فشار هستند. برای این شبکه های آبرسانی از لوله های پلی اتیلن تحت فشار استفاده می شود. لوله پلی اتیلن تحت فشار لوله ای است که میتواند تا ۴۰ بار فشار را تحمل کند.

لوله های پلی اتیلن آبرسانی کشاورزی به طور معمول برای فشارهای ۴ تا ۲۰ بار طراحی شده اند. این لوله ها نه تنها برای مصارف آبیاری قطره ای به کار می روند، بلکه در سایر پروژه های انتقال آب نیز کاربرد دارند.

مشخصه اصلی لوله پلی اتیلن آبرسانی کشاورزی، یک نوار آبی رنگ بر روی دیواره خارجی لوله است. این لوله ها برای انتقال سیالاتی که دارای ذرات جامد بسیار کوچک هستند، مناسب می باشند؛ دیواره صاف این لوله ها در اثر برخورد این ذرات، ساییده نمی شود و دوام و طول عمر بسیار بالایی دارند. استفاده از لوله پلی اتیلن در شبکه آبیاری کشاورزی، هزینه ها را تا حد زیادی کاهش می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *