لوله پلی اتیلن جوشی فاضلابی

یکی از اهداف به کارگیری لوله های پلی اتیلن در شبکه های فاضلاب، انتقال ایمن و بهداشتی آب و فاضلاب تا محل تصفیه خانه است. لوله های کاروگیت پلی اتیلن به خوبی برای این کار مناسب هستند. این لوله های دارای ویژگی های فوق العاده ای می باشند که موجب افزایش راندمان لوله کشی خواهد شد.

قبل از اینکه به بررسی خطوط انتقال فاضلاب بپردازیم، مختصری در مورد انواع فاضلاب توضیح می دهیم. مایعات فاضلابی به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند؛ فاضلاب سطحی (رواناب های شهری)، فاضلاب خانگی و فاضلاب صنعتی. ماهیت همه این فاضلاب ها، اسیدی بوده و شامل میکروارگانیسم های مضر و در برخی موارد دارای فلزات سمی و آلاینده (فاضلاب صنعتی) می باشند. به کارگیری لوله پلی اتیلن کاروگیت می تواند در برابر این عوامل تخریب کننده و مضر به خوبی پایدار بماند.

اتصال لوله پلی اتیلن جوشی فاضلابی

پس از آنکه مسیر عبور لوله های انتقال فاضلاب به درستی مشخص شد و تمام عوامل مهندسی و مکانیکی محیط اجرا شد، نوبت به اتصال لوله های فاضلاب و نصب آن ها  در محل می رسد. به دلیل اینکه ابعاد لوله پلی اتیلن فاضلابی بسیار بزرگ است، بهترین روش برای نصب این لوله ها، استفاده از جوشکاری است. به عبارت دیگر، لوله ای که با این روش در شبکه فاضلاب نصب می شود، همان لوله پلی اتیلن جوشی فاضلابی محسوب می شود که قرار است حجم بالای فاضلاب را از محل دفع تا تصفیه خانه منتقل کند.

برای اتصال و نصب لوله پلی اتیلن جوشی فاضلابی می توان به چند روش عمل کرد؛ اول آنکه، دو سر لوله فاضلابی را با جوشکاری و در اثر حرارت زیاد به هم متصل کنیم؛ دوم آنکه، از اتصالات پوش فیت استفاده کنیم که در این صورت نیازی به جوشکاری لوله نیست و سوم آنکه، از روش الکتروفیوژن برای جوشکاری لوله پلی اتیلن فاضلابی استفاده کنیم.

نکته بسیار مهم در مورد لوله پلی اتیلن جوشی فاضلابی این است که به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی نباید محل جوشکاری دچار نشتی شود. تمام موارد استاندارد عملیات جوش لوله پلی اتیلن باید به دقت و با نظارت کارشناس اجرا شود و پس از پایان جوشکاری، توسط بازرس جوش مورد نظارت قرار گیرد.

اتصالات مهم در لوله پلی اتیلن جوشی فاضلابی

اگر شبکه انتقال فاضلاب دارای انحنا و یا پیچ باشد و یا قرار باشد حجم دبی ورودی و خروجی مایع فاضلابی در برخی از نقاط لوله تغییر کند، در این موقعیت استفاده از انواع اتصالات جوشی لازم و ضروری می باشد. اتصالات، عموماً به روش “بات فیوژن” به بدنه لوله اصلی متصل می شوند. انواع اتصالات جوشی لوله پلی اتیلن فاضلابی عبارتند از:

  • زانویی ۹۰ و ۴۵ درجه بات فیوژن
  • سه راهی نامساوی
  • سه راهی مساوی
  • تبدیل چند پله ای
  • تبدیل تک پله ای
  • فلنج های جوشی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *