لوله مانیسمان فولادی

آیا می دانید علت نامگذاری لوله فولادی مانیسمان چیست؟ آیا مربوط به نوع ساخت آن است و یا به کیفیت و مواد اولیه محصولات باز می گردد؟در این مقاله قصد داریم در خصوص لوله فولادی مانیسمان و شرایط تهیه آن به همراه مشخصات محصول صحبت کنیم. در نظر داشته باشید که این محصولات به طور کلی در رده بندی های مختلفی عرضه می شوند.

معرفی لوله فولادی مانیسمان

عموماً لوله های بدون درز به لوله های فولادی مانیسمان مشهور هستند در تولید و ساخت این محصولات عموماً هیچ میزان جوش به کار نمی رود و هیچ درزی نیز مجاز به استفاده در لوله فولادی مانیسمان نمی باشد. عموماً لوله فولادی مانیسمان در سایز های ۲/۱ الی ۳۶ اینچ در بازار عرضه می شود. موارد کاربرد این محصولات در مصارف و همینطور کارهای تأسیساتی است. در نظر داشته باشید که تمام لوله هایی که در ابعاد ذکر شده تولید می شوند دارای شناسنامه مطابق با استانداردهای ساخت و ساز هستند.

استانداردهای لوله فولادی مانیسمان

لوله های فولادی مانیسمان دارای استانداردسازی های مختلفی هستند. این محصولات در یک سری مدل ها عرضه می شود که قصد داریم هر یک را به طور دقیق بررسی کنیم.

مدل SPEC 5L: این محصول برای خطوط لوله کشی بسیار مناسب هستند و ابعاد و نوع ماده استفاده شده و همینطور شرایط انتقال سیال به داخل این لوله ها نیز در وضعیت خاصی قرار دارد.

مدل ASTM A 106: این محصول برای سرویس های با دمای بالا گزینه های بسیار مناسب برای سرویس هایی با دمای بالا هستند. در نظر داشته باشید که لوله هی فنی کربن استیل بیشتر در این دسته قرار دارند. این مدل از لوله فولادی مانیسمان دارای قیمت مناسب تری هستند.

ASTM A 335: آلیاژ به کار رفته در این مدل از لوله فولادی مانیسمان از جنس آهن بدون درز است و برای سرویس هایی که دمای بالایی دارند گزینه بسیار مناسبی بوده و از استانداردهای فنی لوله نیز برای تولید ان استفاده شده است.

ASTM A 520: میزان مقاومت الکتریکی این محصول نسبت به نمونه های دیگر بسیار بیشتر است و از روند آزمایشگاهی دقیقی برای تهیه آن استفاده شده است. این مدل از لوله فولادی مانیسمان دارای جدول مخصوص هستند که نشان می دهد این محصول حداقل میزان تنش های کششی که در دماهای مختلف دارد به چه صورتی است.

ASTM A 350: این محصول حداقل ملزومات پایه را برای جنس لوله به کار گرفته است.  در واقع در آن روش های کاربردی و تست و آزمایش به صورت چند باره دنبال شده است.

ASME B 36.10: این محصول بر روی قطرهای بیرونی لوله بررسی دقیقی انجام داده است و ضخامت در نظر گرفته برای لوله ها و دیواره ها قابل تنظیم هستند.  تست و فشار استفاده شده در این محصولات در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

BS 3059: این محصول دارای تنش کششی پایین است و میزان خواص استفاده شده برای آن در دماهای بالایی است.

طول این لوله ها زیاد است و به طور کلی شاهد سرد شدن بسیار کند در آن ها هستیم.

مراحل تولید لوله فولادی مانیسمان

لوله فولادی مانیسمان عموماً از جنس های شمش های فولادی تولید می شوند، این محصولات با کشش و نورد شمش های گرد تهیه شده و به نوعی دارای شرایط تولید مختلفی هستند.

اصلاح علمی که برای این محصولات به کار رفته کی شود سیمی لس است. مواد اولیه به کار رفته برای لوله فولادی مانیسمان متفاوت از سایر لوله ها است. می دانیم که لوله های درز دار با استفاده از برش ورق و همینطور جوش و غلطک تولید می شوند داین در حالی است که لوله فولادی مانیسمان عموماً از قطعات فولادی که به شکل شمش هستند استفاده شده و برای آن از نیروهای گریز از مرکز استفاده می شود.

لوله های فولادی مانیسمان از سایز های بزرگ به کوچک طراحی می شود. این محصولات طی چندین مرحله کشش طراحی شده و میزان کشش استفاده شده برای آن نیز طبق شرایط پروژه متغیر است. در نظر داشته باشید که طراحی لوله فولادی مانیسمان عموماً با استفاده از روش های سرد است. در نظر داشته باشید که تولید لوله فولادی مانیسمان از مقاطع چهارگوش نیز تهیه می شود که البته محصول هایی گرانتر از مدل معمولی است. برای انتخاب لوله فولادی مانیسمان مناسب باید محیط پروژه مورد بررسی قرار بگیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *