لوله مانیسمان رده ۸۰

آیا می دانید روش ساخت لوله مانیسمان رده ۸۰ به چه صورتی است؟ برای طراحی و ساخت لوله مانیسمان رده ۸۰ باید چه شرایطی رعایت شود؟ در این مقاله قصد داریم سوالات متداولی که در خصوص طراحی و تولید لوله مانیسمان رده ۸۰ وجود دارد را مورد بررسی قرار دهیم.

روش های ساخت لوله مانیسمان رده ۸۰

به طور کلی انواع لوله مانیسمان رده ۸۰ بر اساس روش ساختی که دارند دسته بندی می شوند. لوله مانیسمان رده ۸۰ به دو روش ساخته می شود. روش اول به این صورت است که از صفحه ای مسطح به نام SKELP استفاده می شود، این صفحه باید لوله شود و لبه های آن به طور دقیق جوش داده شود. لوله های جوش داده شده باید در وضعیت ERW قرار بگیرد.

روش دیگری که برای ساخت لوله مانیسمان رده ۸۰ دیده می شود سوراخ کردن قطعات استوانه ای شکل است که در واقع در این روش شمش های آهنی باید به طور دقیق سواخ شوند و طول به کار رفته برای آن باید به صورتی طراحی شده است که بدون هیچ درزی باشد سوراخ کاری صورت پذیرد.

در واقع مانیسمان اولین لوله بدون درز و یا همان سیم لس وارد شده در ایران است که هنوز هم این اسم بر روی آن مانده است.

لوله های بدون درز مانیسمان عموماً تا سایز ۲۴ اینچ در بازار عرضه می شود. و برای سایزهای بالاتر نیز است که از لوله هایی که دارای درز مخفی استفاده شود.

لوله مانیسمان رده ۸۰ از خم کردن ورق ها ساخته شده و درز های به وجود آمده به طور دقیق تمیز کاری شده و پوشیده می شوند.

لوله مانیسمان رده ۸۰ در صنعت نفت و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع لوله مانیسمان رده ۸۰

یکی از مواردی که برای لوله مانیسمان رده ۸۰ دیده می شود استاندارد ساخت است. تست و ابعاد این محصولات در مدل های API5L دیده می شود. در نظر داشته باشید که این محصولات به طور کلی دارای سبک بندی های ASTM A 53 هستند.

جنس لوله ها عموماً از فولاد کربنی هستند و گرید های مشخصی برای آن در نظر گرفته می شود. استاندارد API در دو رده PSL1 PSL2 وجود دارد. رده اول این محصول برای گریدهای بالای X42 وجود دارد. رده دوم آنها نیز با فرکانس های برقی مشخصی طراحی شده اند.

روش ساخت لوله مانیسمان رده ۸۰ به این صورت است که یک قطعه شمش BILLET به طور دقیق گرم شده و با استفاده از سمبه های ماتریس به طور دقیق قالب بندی می شوند. برای ساخت لوله مانیسمان رده ۸۰ از غلطک های مخصوصی استفاده می شود و اندازه آن اغلب به صورت خاصی هستند.

 

مراحل تولید لوله مانیسمان رده ۸۰

مرحله اول برای تولید لوله مانیسمان رده ۸۰ برش است که در این مرحله سعی می شود که شمش های فولادی طبق خواسته سفارش دهنده می تواند در ابعاد مختلفی برش داده شود.

در مرحله بعدی نیاز به گرمادهی است که باید شمش ها داخل کوره های قوسی قرار بگیرند و سوخت های گاز گرمادهی نیز برای آن نیاز خواهد بود.

در مرحله سوم نیاز به ارائه سامانه لخ پرس است که باید شمش ها به وسیله لخ پرش سوراخ شوند. در نظر داشته باشید که فولاد های گرم شده نیاز است که در دستگاه های مخصوص گرد شوند.

در مرحله بعدی نیز نیاز به شلیک سمبه است که باید سمبه به طول ۱۲ متر داخل شمش های فولادی قرار بگیرد.

لوله ها می بایست برای یکنواخت سازی و یکدست سازی به طور دقیق تابگیری شوند سپس سمبه ها از داخل لوله ها خارج می شود و نیاز است که لوله ها سر و ته شده و به حال گرد در آید.

در مرحله کشش نیز لوله ها می بایست تا ۲۴ متر در جهت های گوناگون مورد کشش قرار بگیرد. پس از آن لوله ها با استفاده از آب و البته طبق فرآیندی دقیق خنک می شوند. لوله های خنک شده برش داده می شود و عموماً شاخه های ۶ متری برای برش آن انتخاب می شود.

در نهایت لوله ها با استفاده از کامپیوتر تست می شوند تا مشخص شود که ضایعاتی بر روی بدنه آن قرار ندارد.

در مرحله کونیک کردن سر و ته لوله به وسیله دستگاه های مشخص صاف می شود و بهتر است که امر جوشکاری در این بخش به درستی انجام شود. پس از آن نیز عملیات پولیس و بسته بندی صورت می گیرد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *