فلنج کور فولادی (BLINDFLANG)

قطعاً برای انتخاب فلنج خوب باید در ابتدا مشخصات کاملی از این محصولات داشته باشید. در این مقاله ضمن بررسی دقیق در خصوص فلنج، کاربرد آن و کلاس های مختلف آن سعی می کنیم در خصوص فلنج کور فولادی  اطلاعات مهمی ارائه دهیم.

معرفی انواع فلنج فولادی

در ابتدای امر باید بدانیم که فلنج چیست؟ فلنج ها در واقع اتصال دهنده های لوله محسوب می شوند و به نوعی برای شیرآلات و همینطور دستگاه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی اتصال هایی که فلنج دار هستند از سه بخش مجزا تشکیل شده اند. بخش اول آن فلنج، بخش دوم گسکت و بخش سوم آن پیچ است که به صورت دیسک دیده می شود. این دیسک ها همیشه به صورت جفت به همراه پیچ و مهره دو قطعه را به هم متصل می کنند. در نظر داشته باشید که استفاده از فلنج فولادی کور سبب می شود که باز و بسته کردن لوله ها آسانتر شده و برای فشارهای کم و زیاد تنظیم شود.

تمامی فلنج ها و همینطور فلنج فولادی کور دارای نام تجاری تولید کننده، ساز اسمی لوله که در واقع نشان دهنده قطر خروجی لوله بوده و میزان فشار قابل تحمل آن را نشان می دهد . شکل سطح لوله و همینطور سوراخ هستند. مواد تشکیل دهنده فلنج کور فولادی  مطابق با استانداردهای روز است و هر فلنج دارای شماره و یا کد مربوط به عملیات حرارتی دارد.

سه رده بندی برای فلنج کور فولادی  در نظر گرفته شده است که در کلاس ANSI بیشترین  فشار قابل تحمل ۲۵۰۰ است و برای نوع دوم و سوم شاهد فشارهای بالای ۵۰۰۰ هزار نیز هستیم که به نوبه خود می تواند بسیار عالی باشد. قیمت بندی که برای انواع فلنج کور فولادی  در نظر گرفته می شود به دو پارامتر موارد اولیه و میزان خلوص آن و میزان تحمل فشار بستگی دارد.

مشخصات فلنج کور فولادی

حال می خواهیم کمی دقیقتر در خصوص فلنج کور فولادی  صحبت کنیم. فلنج های کور در واقع صفحه های گرد بسته ای هستند که در انتهای مسیر لوله کشی قرار دارد و همینطور برای تست خطوط پایپینگ مورد استفاده قرار می گیرد. این فلنج ها با استفاده از چندین پیچ و یک عدد واشر آب بندی به سادگی مهار می شود. میزان تحمل فشار فلنج کور فولادی  نسبت به گزینه های دیگر بیشتر است و نیاز است که متریال های مصرفی که در فلنج ها مورد استفاده قرار می گیرد بسیار دقیق و ویژه باشد .

فلنج کور فولادی  دارای استاندارد DIN هستند و همینطور نوع ANSI این محصولات نیز وجود دارد. سایزی که برای فلنج کور فولادی  در نظر گرفته می شود به طور کلی با توجه به سایز ولو و همینطور سایز اتصال های مورد نظر متفاوت است. در نظر داشته باشید که فلنج کور فولادی  بر روی لوله ها سوار می شود.

سایزی که برای فلنج کور فولادی  در نظر گرفته می شود ۲/۱ اینچ بوده که طبق استانداردهای درخواستی می تواند عرض شود. و تا سایز ۱۲۰ اینچ نیز ادامه دار است.

 

کاربرد فلنج کور فولادی

به طور کلی فلنج کور فولادی  که به آن BLIND FLANGE نیز گفته می شود برای مسدود کردن مسیر عبور سیالات استفاده می شود و در انتهای خصوص پایپینگ قرار دارد. اگر فضای کاری به صورتی باشد که دمای سیال و تنش آن بسیار زیاد باشد قطعاً نیاز به استفاده از فلنج کور فولادی  و فلنج های گلودار است و این گزینه به تنهایی نمی تواند پاسخگو باشد. از طرفی فلنج های کور نسبت به فلنج های اسلیپون بسیار مقاوم تر هستند. استانداردهای استفاده شده در این محصولات از نظر شیمیایی به یک صورت است و نوع مواد اولیه استفاده شده در آنها خالص است.

تعرفه ای که برای انواع فلنج کور فولادی  تعیین می شود طبق سایز و مدل آن بوده و همینطور نام تجاری تولید آن نیز از دیگر مسائلی است که در قیمت گذاری ها بسیار مهم هستند. این محصولات به طور کلی طبق سه استاندارد عرضه می شود که قطعاً استانداردهای مهم این محصولات دارای قیمت بالاتری بوده و گزینه ای که میزان فشار کمتری را تحمل می کند ارزانتر هستند.

این محصول دارای مجوز بوده و هیچ نوع عدم رعایت قانون در خرید و فروش و کیفیت آن گزارش نشده است.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *