فلنج فولادی (FLANGE)

آیا می دانید فلنج فولادی و موارد استفاده آن به چه صورتی است؟ در این مقاله قصد داریم با رویکردی تخصصی در خصوص فلنج فولادی صحبت کنیم و از مشخصات این محصول صحبت کنیم.

معرفی فلنج فولادی

فلنج فولادی به طور کلی به ابزار و همینطور حلقه هایی گفته می شوند که مانند یک دیسک طراحی شده اند و به صورت جفت عرضه می شوند. در واقع حلقه ها اغلب به کمک پیچ و مهره به هم متصل هستند. در نظر داشته باشید که این محصولات یک سری سورخ در اطرافشان دارند که در زمان اتصال می بایست از این بخش ها استفاده شود. فلنج فولادی زمانی که وارد لوله می شود سبب ایجاد یک سد می شود و به این ترتیب لوله ها در وضعیت مسدود قرار می گیرد. در نظر داشته باشید که هدف اصلی فلنج فولادی بستن اتصالات قطعات به همراه لوله ها و همینطور شیرآلات است. این محصولات سبب تغییر قطر لوله ها نیز می شود و حتی می تواند مسیر لوله ها را نیز عوض نماید.

فلنج فولادی را بر حسب کاربردی که دارند دسته بندی می کنند و این محصول در مدل های سطح برجسته، سطح ساده، حلقه مشترک و همینطور به صورت نر و ماده عرضه می شوند. در نظر داشته باشید که مدل شیاردار ان نیز تازه به بازار آمده است.

جنس به کار رفته برای این محصولات عموماً از فولاد و همینطور آلیاژ چدن است. حتی در مدل های استیل نیز عرضه می شود.

مشخصات فلنج فولادی

به طور کلی فلنج ها در مکانی که نیاز است لوله ها و همینطور شیرها و ابزارهای دقیق برای تعمیر در وضعیت مونتاژ قرار بگیرند دسته بندی شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

مطابق با استاندارد فلنج ها به طور کلی دارای مشخصات زیر هستند که بر روی آن حک شده است. اولین گزینه نام تجاری تولید کننده است و همینطور سایز اسمی لوله که نشان می دهد که قطر خارجی آن در چه وضعیتی قرار دارد. میزان فشاری که فلنج تحمل می کند که به طور دقیق کلاس فلنج نامیده می شود.

شکل سطح فلنج فولادی که مهم ترین بخش تشکیل دهنده آن محسوب می شود. میزان سوراخ های آن که عموماً با عنوان ضخامت دیواره نمایش داده می شود و مواد تشکیل دهنده این محصولان که طبق استاندارد موجود در واقع نشان دهنده مواد خام استفاده شده در آن و شماره مربوط به عملیات حرارتی آن است.

کلاس فلنج فولادی مطابق با استاندارد ANSI B16 در ابعاد ۱۵۰-۳۰۰-۴۰۰-۶۰۰-۹۰۰-۱۵۰۰-۲۵۰۰ تقسیم شده اند. این عدد ماکزیمم فشاری است که فلنج فولادی تحمل می کند و در واقع به بعد دما باز می گردد.

معرفی انواع فلنج فولادی

فلنج ها با سطح ساده اولین مدل از فلنج فولادی محسوب می شود که برای اتصال شیرهای چدنی مورد استفاده قرار میگیرد. این گزینه برای خطوطی که فشار پایین هستند نیز بسیار مناسب است در واقع مکانی که نشتی اهمیت زیادی ندارد. در این مدل امکان شکست قطعات بسیار محدود است. ادر این مدل از فلنج فولادی در واقع سطح یکی که در مقابل سطح دوم قرار می گیرد می بایست صاف باشد. فلنج های چدنی و همینطور فولادی برای فشارهای کم مناسب هستند.

نوع دیگر از این محصولات فلنج هایی با سطح برجسته هستند، در این مدل سطح اولیه که قرار است بر روی سطح دیگر قرار بگیرد عموماً برجسته تر است. میزان برجستگی طبق یک سری استانداردها تعیین می شود. این محصول برای کلاس های ۱۵۰ و ۳۰۰ بسیار مناسب هستند. قسمت برجسته آن ممکن است صیقلی بوده و یا دارای شیار باشد. شیارها به صورت همر مرکز و یا حلزونی شکل هستند.

فلنج گلودار جوشی از دیگر نمونه هایی است که در فلنج فولادی وجود دارد، این سری از فلنج ها دارای یک گردن مخروطی شکل هستند و عموماً شعاع این گردن با قطر لوله برابر است. این گردش سبب می شود که تحمل فلنج ها بیشتر شود. این نوع از فلنج ها عموماً تحمل فشارهای زیادی را دارند و همینطور برای دمای زیر صفر نیز گزینه خوبی هستند.

نمونه دیگر فلنج کور نام دارد، این محصول به صورت یک صفحه گرد بسته است که در بخش های پایانی مسیرهای لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از فلنج ها عموماً نسبت به گزینه های دیگر تحمل بیشتری دارند و ماکزیمم فشار تحمیل شده به آنها بیشتر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *