فلنج اسلیپان فولادی (SLIPON FLANGE)

آیا می دانید فلنج اسلیپون فولادی چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله قصد داریم در خصوص فلنج اسلیپون فولادی و کاربرد و کلاس های مختلف آن صحبت کنیم. در نظر داشته باشید که به طور کلی فلنج اسلیپون فولادی دارای جنس متناسب بوده و فشار کاری بسیار عالی را تحمل می کند.

معرفی فلنج اسلیپون فولادی

فلنج اسلیپون فولادی در سرویس های معمولی استفاده می شود و به سادگی می توان آن را نصب کرد. مقاومت این محصول در برابر فشارهای مختلف یک سوم فلنج گردندار است اما قیمت ارزان تری دارد. به طور کلی فلنج فولادی اسلیپون از لیست اتصال دهنده لوله ها، شیرآلات و همینطور پمپها مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه بتوان دو فلنج اسلیپون را آب بندی کرد نیاز به واشر است و بهتر است که GASKET در بین آنها کار گذاشته شود. جنسی که برای فلنج ها در نظر گرفته شده است اغلب فولاد، استیل  و آلیاژهای مختلف است.

فلنج ها اغلب بر اساس کلاسی که دارند دسته بندی می شوند و به طور کلی جنس متناسبی که برای آن در نظر گرفته می شود نشان دهنده کلاس فلنج است. اولین رده بندی برای فلنج اسلیپون فولادی مطابق با استاندارد ANSI B16.34 است که محصولات با توجه به آلیاژ آنها در کلاس های ۱۵۰-۳۰۰-۴۰۰-۶۰۰-۹۰۰-۱۵۰۰ و ۲۵۰۰ تقسیم شده اند. این ارقام نشان می دهد که بیشترین میزان تحمل فشار از سوی فلنج فولادی اسلیپون چقدر است. البته میزان مقاومت در برابر دما را نیز مورد بررسی قرار می دهند.

رده بندی دومی که برای فلنج اسلیپون فولادی دیده می شود طبق استاندارد ISO است که با نشان PN نشان داده می شود و در واقع فشار اسمی بر روی محصول دیده می شود.

رده بندی سومی که برای این محصول در نظر گرفته شده است  API6A است که تحمل این سبک نسبت به مدل های قبلی بسیار بیشتر از در کلاس های ۲۰۰۰-۳۰۰۰-۵۰۰۰-۱۵۰۰۰ ارائه می شوند.

کاربرد فلنج اسلیپون فولادی

فلنج های فولادی به صورت جفت استفاده شده و برای اتصال آن از پیچ و مهره استفاده می شود که در واقع به صورت یک دیسک در کنار هم قرار گرفته و به هم متصل می شوند. فلنج اسلیپون فولادی اغلب دارای یک سری سوراخ خای مشخص است که در زمان ورود لوله سعی می کند یک سد و یا دیوار ایجاد نماید و لوله در وضعیت مسدود قرار می گیرد. در واقع استفاده از فلنج اسلیپون فولادی برای قطع و وصلی و اتصالات لوله ها و دستگاه ها به یکدیگر هستند.

یکی از کاربرد های بسیار مهمی که این محصول ارائه می شود تغییر مسیر سیال داخل لوله و همینطور ایجاد تغییر در قطر لوله است. در نظر داشته باشید که این محصول به طور کلی در گروه فلنج های ساده قرار می گیرد.

استفاده از فلنج اسلیپون فولادی بسیار آسان است و دردسرهای موارد دیگر را ندارد اما شاید آن مقاومتی که به دنبالش باشیم در این محصولات دیده نمی شود و برای فشار های متوسط گزینه خوبی هستند وقتی سایز و قطر لوله بزرگ باشد و یا سیال داخل آن در حجم زیاد و همینطور با قدرت و شتاب زیاد حرکت کند باید به سراغ فلنج هایی رفت که برجستگی بیشتری داشته و به نوچی فیکس شدن آنها دقیقتر است.

مقایسه فلنج اسلیپون فولادی نسبت به موارد دیگر

با توجه به اینکه در بخش های مختلف مقاله اشاره کردیم که میزان تحمل فلنج اسلیپون فولادی کمتر از گزینه های دیگر است اما باز هم فروش این محصول بیشتر از سایرین است و این موضوع بسیار سوال برانگیز است. در نظر داشته باشید هرچه محصول خریداری شده پیچیده تر طراحی شده باشد نیاز به نصب پرهزینه تر و افرادی است که سواد و تخصص بالاتری دارند این قضیه در خصوص فلنج اسلیپون فولادی وجود نداشته و به سادگی می توان آن را نصب کرد موضوع بعدی در خصوص هزینه هایی است که در خصوص این محصولات دیده می شود. در نظر داشته باشید که به طور کلی فلنج هایی برجسته نر و ماده و … هزینه بالاتری برای خرید دارند و شاید واقعاً پروژه نیاز به خرید این محصولات نداشته و با فلنج اسلیپون فولادی نیز بتوان به نتیجه مطلوب رسید. در نظر داشته باشید که به طور کلی فلنج های اسلیپون اغلب دارای طراحی صاف و یک دست هستند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *