شیر پروانه ای یو پی وی سی

شیر پروانه ای یو پی وی سی (UPVC butterfly valves)

شیر پروانه ای upvc در بین دیگر انواع شیر های پروانه ای گسترش بیشتری یافته و در بسیاری از صنایع کاربرد داشته است. آب بندی کردن شیر های پروانه ای یو پی وی سی بسیار راحت تر و مطمئن تر از انواع فلزی شیر های پروانه ای است. نصب بسیار ساده و پیچ و مهره ای دارند. شیر پروانه ای یو پی وی سی نسبت به دیگر شیرها حداقل افت فشار را دارد و مقاومت بالایی را در برابر نور خورشید و اشعه ماورای بنفش از خود نشان داده است. شیر پروانه ای یو پی وی سی را با انواع اکچیتور های بادی و برقی در انواع صنایع من جمله دارویی استفاده میکنند. نکته ی دیگری که باید به آن اشاره نمود این است که احتمال وجود آمدن خوردگی در آن نزدیک به صفر است چراکه سیال موقع بسته بودن شیر درون شیر نمی ماند.

upvc_butterfly valve

کاربرد های شیر پروانه ای یو پی وی سی ((UPVC

شیر پروانه ای یو پی وی سی در بسیاری صنایع استفاده زیادی دارد. در صنعت آب و فاضلاب و برخی مواد شیمیایی به علت عدم خوردگی بسیار کاربرد دارد. در صنایع دیگری من جمله پزشکی و دارویی به علت عدم رسوب گیری استفاده فراوانی میشود.

مزایای شیر پروانه ای یو پی وی سی (UPVC)

افت فشار پایین تر نسبت به دیگر شیر ها
مقاوم در برابر اشعه و نور مستقیم خورشید
عدم رسوب گیری
سبک بودن
نصب آسان و فوری
مقاوم در برابر خوردگی
مقاوم در برابر دمای بسیار بالا
مقرون به صرفه و قیمت مناسب

معایب شیر پروانه ای یو پی وی سی (UPVC)

همیشه دیسک در معرض جریان قرار دارد و روی فشار سیال حتی در حالت کاملا باز هم تاثیر خود را میگزارد.
از معایب دیگر این شیر ها میتوان به عدم استفاده ی آنها برای تنظیم فشار اشاره نمود.
در بسیاری از صنایع به علت بدنه ی  upvc نمیتوان استفاده نمود.

کاربرد شیرهای پروانه ای

شیرهای پروانه ای برای تنظیم فشار سیالات در صنایع استفاده میشود. شیرهای پروانه ای به علت دارا بودن صفحه ای که موجب تنظیم فشار جریان و یا قطع جریان میشود و مانند بال پروانه دوران دارد، پروانه ای می گویند. و به همین دلیل شیر های پروانه ای از آن دسته شیرهایی هستن که میتوانند به سرعت فشار سیال را کنترل کنند. از دیگر ویژگی های شیر های پروانه ای میتوان به حداکثر رساندن فشار ممکن سیال اشاره کرد. این صفحه _که مادر مقاله به اسم دیسک هم از آن یاد میکنیم_ به کمک یک شفت به یک محرک خارج از شیر (دسته ی شیر) متصل میباشد. و امکان چرخش دیسک را فراهم میکند. معمولا برخورد حاصل از فشار سیال با دیسک موجب جابجایی آن میشود. برای رفع این مشکل، یک گیره ی دستی در کنار دسته ی شیر قرار میگیرد تا با کمک آن بتوان دسته ی شیر را ثابت نگه داشت. در واقع گیره به عنوان یک لنگر برای شیر استفاده میشود. و دسته شیر که با شفت به دیسک میانی شیر متصل است را قفل مینماید و شما دیگر نگران این که فشار شیر ممکن است تغییر کند نخواهید بود. البته لازم به ذکر است که شیر های گیره دار معمولا در فشار های کم استفاده میشود. از دیگر نکات لازم به ذکر در خصوص شیر های پروانه ای این است که حجم زیادی از سیالات را فورا انتقال میدهد. با توجه به عکس زیر متوجه میشوید که شیر های پروانه ای دارای چه نوع ساختاری میباشند. Disk stopper موجب میشود که دیسک تا یک حدی که حد بسته بودن شیر میباشد بیشتر حرکت نکند. در واقع دیسک استاپر مانع از حرکت بینهایتی شیر میشود و برای شیر محدودیت چرخشی ایجاد میکند.

شیر پروانه ای معمولا از نظر اتصالات سه نوع دارند.

ویفری

لاگ

فلنج

ویفری: به علت باریکی این نوع شیر ها آن ها را ویفری گویند. معمولا بین دو الی چهار عدد پیچ خور دارد. شیر های ویفری معمولا در فشار های کم استفاده میشود. نوع ویفری از دو نوع دیگر سبک تر میباشد.

لاگ: تعداد پیچ خور های لاگ از ویفری بیشتر است. قطر شیر از نوع ویفری بزرگ تر است. شیر های پروانه ای لاگ از نظر تحمل فشار از حالت ویفری مقاوم تر میباشد.

فلنج: از دو نوع فوق ضخیم تر میابشد. مقاوم ترین نوع شیر پروانه ای میباشد که در ورودی و خروجی شیر(سیت -seat ) معمولا هشت عدد پیچ خور وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *