شیر پروانه ای

شیر پروانه ای

یکی از انواع تجهیزات صنعتی و در واقع شیر آلات صنعتی با کاربرد فراوان و مختص به خود شیر پروانه ای یا butterfly valve می باشد. شیر پروانه ای دارای طراحی خاص و ساده ای بوده و انواع گوناگون دارد.

فروش و قیمت انواع شیر های پروانه ای در برندهای اروپایی,آسیایی ,ایرانی با مناسبترین قیمت جهت کلیه مصارف صنعتی ,نفت و گاز و پتروشیمی ,کشاورزی و موارد مشابه در متریالهای چدنی ,فولادی     ,استنلس  استیل ,یو پی وی سی در سایزهای ۲ اینچ الی ۵۶ اینچ در انواع ویفری ,فلنجدار,گیربکسی و دستی .

در واقع شیر پروانه ای برای تنظیم جریان سیال مورد نظر و همین طور قطع و وصل کردن جریان سیال در مسیری که واقع شده است مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از انواع شیرهای صنعتی که امروزه کاربردی گسترده در صنایع مختلف دارد شیر پروانه ای می باشد. شیر پروانه ای از ساده ترین شیرهای صنعتی محسوب می شود.

نحوه عملکرد شیر پروانه ای

شیر پروانه ای دارای عملکردی ساده و آسان است از این رو به عنوان یکی از انواع تجهیزات صنعتی پرکاربرد مورد توجه قرار می گیرد. این شیر دارای یک دیسک تنظیم کننده جریان می باشد. این شیر تنظیم کننده جریان دریچه ای پروانه ای دارد که در اطراف محور در جهت جریان جابجا شده و تحت تاثیر این جریان، دیسک نیز حرکت می کند.

انواع شیر پروانه ای

شیر پروانه ای ویفری

شیر پروانه ای فلنج دار

شیر پروانه ای چدنی

شیر پروانه ای استنلس استیل

شیر پروانه ای فولادی

شیر پروانه ای اهرمی

شیر پروانه ای پنوماتیک

یکی دیگر از انواع شیر پروانه ای، شیر فلنج دار پروانه ای و یا فلنج دار ویفری می باشد که به وسیله فلنج به لوله متصل می گردد. شیر پروانه ای فلنج دار در انواع مختلف دستی، پنوماتیکی و هیدرولیکی به تولید می رسد.

جنس بدنه متفاوت در تولید انواع شیر پروانه ای و همین طور شکل ظاهری تولید شده برای این محصول صنعتی در نهایت ویژگی های منحصر به فرد برای هر یک از انواع شیر پروانه ای سبب نامگذاری متنوع این محصول شده است. برخی از انواع شیر پروانه ای برای انجام یکسری از عملیات صنعتی مناسب تر می باشند.

انواع شیر پروانه ای در سایزهای مختلف نیز تولید می شوند.

قبل از تهیه و خرید شیر پروانه ای بهتر است که راهنمایی های لازم جهت استفاده درست و کاربرد مناسب این وسیله اتخاذ شود.

اجزای تشکیل دهنده شیر پروانه ای

دیسک که مهم ترین قسمت تشکیل دهنده شیر پروانه ای است.

بدنه

اهرم

ساقه

لاینر

عملگر

در واقع یکی از قسمت های اصلی تشکیل دهنده شیر پروانه ای دیسک می باشد. دیسک شیر پروانه ای به شکل دایره یا مستطیل است که در نهایت نقش اصلی را در کنترل جریات سیالات بر عهده دارد. دیسک تشکیل دهنده انواع شیر پروانه ای با جنس های مختلفی ساخته می شود که شامل کروم، استیل ۳۱۶ و استیل ۳۰۴ است. از شیر پروانه ای با جنس دیسک های متفاوت به منظور عملکرد مناسب در بخش های متفاوت صنعتی استفاده می شود.

عملکرد انواع شیر پروانه ای

با توجه به نوع شیر پروانه ای مورد نظر عملگرهای مختلفی برای این وسیله وجود دارد که عبارتند از:

عملگرهای دستی

عملگرهای پنوماتیکی

عکلگرهای هیدرولیکی

جنس بدنه انواع شیر پروانه ای

همان طور که ذکر شد جنس آلیاژهای مختلف به کار رفته برای تولید شیر پروانه ای فرق می کند و اغلب شیر پروانه ای باکیفیت از آلیاژهای ضد زنگ با مقاومت مناسب و بالا ساخته می شوند تا کاربرد مطلوب تری داشته و دوام مناسب و عمر طولانی تری را حفظ کنند. شیر پروانه ای انواع مختلفی دارد و با جنس فولاد، چدن، استنلس استیل و پلیمری به تولید می رسد. شیر پروانه ای چدنی با دو نوع چدن خاکستری و داکتیل به بازار عرضه می شود. بدنه شیر پروانه ای بدون فلنج از جنس داکتیل می باشد. موادی که برای ساخت شیر پروانه ای بدون فلنج به کار گرفته شده موجب افزایش مقاومت آن برای قطع و وصل و همین طور کنترل جریان سیال می گردد.

 

مزایای استفاده از انواع شیر پروانه ای

شیر پروانه ای در انواع مختلف دارای وزنی سبک می باشد و از این رو کاربرد مطلوبی دارد.

قیمت شیر پروانه ای برای استفاده در کارهای صنعتی ارزان بوده از این جهت یک محصول مقرون به صرفه محسوب می شود.

تنوع جنس دیسک مورد نظر در شیر پروانه ای امکان انتخاب راحت را برای صنعتگران فراهم می آورد.

خوردگی در شیر پروانه ای وجود ندارد به دلیل این که دارای محفظه خاصی برای به دام انداختن سیالاتی نیستند که در مسیر آن قرار دارد.

چون طراحی جمع و جور و ساده ای برای شیر پروانه ای وجود دارد در نهایت با قیمت مناسب عرضه می شوند و به سادگی قابل حمل است.

شیر پروانه ای عموما بادوام بوده و نیاز به روش های نگهداری خیلی سختی ندارند.

شیرهای پروانه ای از نظر وزنی سبک تر از انواع شیرهای صنعتی تولید شده می باشند. سبک بودن وزن انواع مختلف شیر پروانه ای از ویژگی های مثبت آن به شمار می رود.

از ویژگی های بارز و متفاوت شیر پروانه ای می توان به وزن سبک، قیمت مناسب، ساخت دیسک با جنس های مختلف و پیشگیری از خوردگی اشاره کرد.

کاربرد شیر پروانه ای

شیر پروانه ای اغلب برای تاسیسات و همین طور در کارخانجات صنعتی و پالایشگاه ها کاربرد دارد که با توجه به سیالی که برای تنظیم جریان آن مورد استفاده قرار می گیرد با انواع مختلف ارائه می گردد. . انواع شیر پروانه ای با ابعاد و کلاس های گوناگون برای کنترل جریان سیال در واحدهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. شیر پروانه ای با عملکرد آسان و راحت برای انتقال آب، گاز و مایع با فشار کم استفاده می شود.

یکی از وظایف اصلی و کاربردی جهت شیر پروانه ای این است که سرعت جریان سیال را در زمان کم افزایش دهد.

انواع شیر پروانه ای دارای مقاومت و طول عمر بالایی می باشند و قابل تعمیر هستند. استفاده از انواع مختلف شیر پروانه ای در صنایع مختلف به نوع سیالی که قرار است عبور کند بستگی دارد.

شیر پروانه ای کاربردی وسیع در صنایع پتروشیمی، کارخانجات صنعتی و پالایشگاه ها دارد. یکی از انواع شیر پروانه ای که کاربردی گسترده در تاسیسات آبرسانی، هوای فشرده، گازهای خنثی و سیالات دارد شیر پروانه ای بدون فلنج می باشد که وضیفه اصلی آن کنترل جریان سیال می باشد.

شیر پروانه ای فلنج دار بیشترین کاربرد را در فشارهای کم دارد و برای استفاده از فشارهای بالا مناسب نمی باشد. از شیر پروانه ای فلنج دار در پروژه ها، مجتمع پتروشیمی، کارخانجات صنعتی، نیرو گاه و تاسیسات دریایی استفاده می شود.

قیمت فروش انواع شیر پروانه ای

شیر پروانه ای انواع مختلف در برندهای تولید شده با عناوین گوناگون دارد که هر کدام قیمت خاصی برای فروش دارند. برخی از انواع برندهای معروف تر با کیفیت بهتر اغلب قیمتی بالاتر دارند. به هر میزان که جنس مواد اولیه برای تولید قسمت های مختلف شیر پروانه ای بهتر باشد در نهایت محصول مورد نظر قیمتی بالاتر خواهد داشت. شیر پروانه ای را می توان از انواع شیرهای صنعتی پر کاربرد برای سهولت کار در بخش های مختلف صنعتی دانست که توسط برندهای داخلی و خارجی به تولید می رسد و با تعداد انبوه به بازار عرضه می گردد. انواع وارداتی شیر پروانه ای نیز با برندهای مورد نظر مشتریان وجود دارد که در بازار این محصول عرضه می شود. تعیین قیمت بروز برای این محصولات مختلف است و جهت آگاهی از این قیمت ها می توان با مشاوران فروش در این زمینه تماس حاصل کرد.

معایب شیر پروانه ای

از معایب انواع شیر پروانه ای می توان به در معرض جریان قرار گرفتن دیسک در تمامی حالات حتی در حالت باز اشاره کرد. از معایب دیگر شیر پروانه ای این است که استفاده از انواع این شیر صنعتی موجب تغییر فشار می شود.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *