شیر فلکه سوزنی فولادی

شیر سوزنی نام خود را از دیسک و نشیمنگاه خود گرفته است که از لحاظ کارایی و ساختار به گروه شیرهای کروی متعلق است. نقطه قوت این شیرها این است که با استفاده از آنها می توان جریان سیال را به طور دقیق کنترل کرد. ساختار این شیر به گونه ای است که جریان وارده به حفره کوچکی هدایت می شود و پس از اینکه چرخش ۹۰ درجه ای را انجام داد به نوک مخروط هدایت شده و جریان از بین این حفره و یک قطعه سوزنی به خروجی راه می یابد. دیسک در این شیر به صورت میله مخروطی شکلی است که از داخل سوراخ مدور صفحه عبور کرده و جریان حرکت سیال را محدود می کند. از این شیر ها به علت قابلیت اعتماد بالا در کارایی های حساس و بسیار دقیق استفاده می شود. قطر این شیر ها به صورت معمول از ۵۰ میلیمتر بیشتر نمی شود و در محل هایی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به محدودیت باشد. استفاده در آزمایشگاه های نفت و پتروشیمی و وسایل ابزار دقیق از عمده کارایی های این محصول است. این محصول با اتصال های دنده ای، ساکت ولد، بات ولد و فلنج دار عرضه می شود که در این نوشتار به بررسی نوع شیر سوزنی فولادی فلنج دار می پردازیم.

شیر سوزنی فولادی فلنج دار

شیر سوزنی فولادی فلنج دار یکی از انواع پر کاربرد شیر سوزنی محسوب می شود که در انواع فشار کاری کم، متوسط و بالا توانایی کار را دارد. عنوان فلنج دار در واقع مربوط به نوع اتصال این شیر می باشد که از فلنج بهره می برد. فلنج از انواع اتصال دهنده های مربوط به لوله ها و شیرآلات می باشد که قطعه ای دیسکی شکل است که معمولا به صورت جفت و با استفاده از پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند و به همین دلیل به آسانی قابل باز و بست می باشد. فلنج ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از: سطح ساده، سطح برجسته، گلودار جوشی، کور، روکار، لبه دار، جوش محفظه ای، رزوه ای و اریفیس، که هر کدام از این فلنج ها برای کاربردی خاص منظوره مورد استفاده قرار می گیرند، برای مثال فلنج گلودار برای تحمل فشار های بالا و دماهای زیر صفر مناسب است. شیر سوزنی فولادی فلنج دار معمولا توانایی تحمل فشار کاری ۱۰، ۱۶ و ۴۰ بار را دارد و طبق همین اصل به کلاس های متعدد کاری تقسیم می شود. جنس این محصول از فولاد A105 می باشد و میزان نشت این شیر از سایر شیر های مشابه کمتر است. شیر سوزنی فولادی فلنج دار هم در مایعات و هم در گاز ها عملکرد خوبی را از خود نشان می دهد.

 خرید شیر سوزنی فولادی فلنج دار

با نظر به اینکه انواع متعددی از شیر سوزنی فولادی فلنج دار در بازار وجود دارد باید چندین معیار را قبل از خرید این نوع محصول مورد بررسی قرار داد، که این معیار ها شامل، نقشه لوله كشي، نوع كاربري، حجم، درجه حرارت و فشار، مواد سازنده و سيستم محركه راه اندازي شير می شوند. با مشخص شدن این معیار ها امکان انتخاب شیر سوزنی به مراتب ساده تر شده و می توان به این اطمینان رسید که محصول منتخب بهترین کارایی و عملکرد را برای حوزه کاری ما در بر خواهد داشت. نکته ای که در خرید این محصول باید در نظر گرفت این است که اولا این شیرها با توجه به دقت و قابلیت کنترل بالایی که دارند در مواردی که حساسیت وجود دارد، مانند آزمایشگاه ها، پتروشیمی ها و نیروگاه ها می توان از آنها بهره مطلوب تری برد، همچنین نوع فلنج دار آن باعث می شود که انعطاف پذیری بالایی در محیط های کاری مختلف از جمله محیط هایی که نیاز به تغییرات مکرر در شیرآلات یا باز و بسته کردن آنها است شود، چرا که یکی از مزیت های اتصال فلنج سادگی در عملیات باز و بست می باشد. با توجه به کاربردی بودن این نوع شیر در صنعت امکان تهیه آن با برند های مختلف و با ویژگی های متفاوت به راحتی امکان پذیر است چرا که اکثریت شرکت های بزرگ داخلی همچون شرکت های سام، میراب، شیرود، وگ امید گلستان، وگ ایران و شرکت های بزرگ دیگر تولید کننده این محصول پرکاربرد و مهم هستند و به دلیل همین تنوع در تولید این محصول با برند های مختلف و رقابتی شدن بازار، قیمت تمام شده آن برای خریداران بسیار مقرون به صرفه می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *