شیر غیر گازی برنجی دی ان (DN)

با توجه به اینکه سایزبندی به کار رفته برای شیر گازی دی ان و همینطور نوع کاربرد این محصول در این مقاله در صدد شدیم تا در خصوص کیفیت شیر گازی دی ان و همینطور ویژگی های آن صحبت کنیم. در نظر داشته باشید شیر گازی دی ان از دسته محصولات پرفروش در سال ۲۰۱۸ بوده است

معرفی شیر گازی دی ان

شیر گازی دی ان برای مصارف کنترلی آب و سیالات مشابه  شهری و همینطور مصارف صنعتی استفاده می شود. تولید این محصولات در سایز بندی های مختلفی دیده می شود: شیر گازی دی ان سایز ۱/۲ اینچ،  الی ۴ اینچ که به تازگی به بازار آمده اند از اقبال و فروش بالایی برخوردار بوده اند .

شیر گازی دی ان برای قطع و وصل کردن جریان ها به کار گرفته می شود و در این محصول بندآور به صورت یک کره طراحی شده است، به طوری که داخل این کره شاخد یک مجرا هستیم که اگر در جهت جریان قرار بگیرد سبب عبور سیال از شیر می شود. در نظر داشته باشید که شیرهای گازی دی ان به طور کلی دارای یک دسته هستند که اگر به صورت نود درجه چرخانده شود سبب باز و بسته شدن مسیر جریان می شود در نظر داشته باشید که جهت چرخش به سمت جلو و یا عقب است.

از مزایای شیرهای گازی دی ان قیمت پایینتر آنها نسبت به سایر شیرهای بازار است. این محصولات دارای گشتاور پایین تری هستند و به نوعی برای باز و بسته کردن انتخاب عملگرها آسانتر است. در نظر داشته باشید که شیرهای گازی دی ان نیاز به روانکاری ندارند و ساختمان به کار رفته در این محصولات بسیار فشرده هستند. مجرای توپی به کار رفته در این محصولات سبب می شود که جریان سیال به درستی صورت پذیرد.

DN_brass_ball_valve

مشخصات شیر گازی خودکار دی ان

شیرهای یک طرف که نام دیگر آنها چک ولو است از دسته محصولاتی است که سبب می شود از ورود جریان سیال به یک سرف جلوگیری شود. در این نوع از شیرها یک کنترل هیدرولیکی وجود دارد که به صورت خودکار عمل کرده و سبب می شود که سیال تنها در یک مسیر حرکت نمایند. عملکرد داخل این نوع شیرها بسیار آسان است، به طوری که در بخش مشخصی از آن یک دریچه وجود دارد که به صورت لولا عمل می کند و سبب می شود که سیال در جهت مشخصی عبور نماید. زمانی که این دریچه باز شود دیگر سیال نمی تواند در مسیر برگشت عبور نماید و به طور کلی روند عبور آن بسته می شود.

عملکرد این سیستم به این شکل است که باید شیر در بین پمپ و همینطور کنتور قرار بگیرد و زمانی که پمپ شروع به کار می کند سیال باید با فشار به جریان در آید. در نظر داشته باشید که وقتی پمپ ها خاموش می شوند در صورتی که شی در وضعیت یک طرفه قرار نداشته باشد شاهد بازگشت سیال به پمپ هستیم و به این صورت پمپ دچار آسیب می شود استفاده از شیر گازی دی ان یک طرفه سبب می شود که این بازگشت به پمپ صورت نگرفته و دیگر ورود مجدد سیال به لوله کشی وجود نداشته باشد.

 

جنس شیرهای گازی دی ان

جنس استفاده شده داخل شیر گازی دی ان به طور کلی با توجه به کاربرد شیر و سیال تعیین می شود. در واقع شیرها دارای قطعاتی هستند که همراه پمپ می بایست تهیه شوند. نصب درست شیر گازی دی ان و همینطور بهره برداری صحیح از این محصولات سبب می شود که روند کاری و بازده موجود بهتر شود.

شیر گازی دی ان در سیستم های هیدرولیک پنوماتیک بسیار دیده شده و سبب می شود که از جریان اشتباهی سیال جلوگیری شود. در واقع در خطوط صنعتی چیزی به اسم Back flow وجود دارد که سبب می شود عملکرد سیستم بهم بریزد بنابراین شیر گازی دی ان به نوبه خود می تواند از این موضوع جلوگیری کند. این محصول در سیستم های گرمایشی استفاده شده و برای باز و بسته کردن جریان های سیال نیز گزینه بسیار خوبی است.

در صورتی که در یک فضای صنعتی نیاز باشد که  مسیر جریان سیال و شدت آن کنترل شود شیر گازی دی ان گزینه ای بسیار قابل قبول است و بهترین عملکرد را خواهد داشت.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *