روش اجرای منهول پلی اتیلن

منهول یا همان گودال های آدم رو به منظور دسترسی آسان تر به لوله ها و تاسسیسات برای تعمیر و نگهداری ساخته می شوند و در انواع خطوط شامل فاضلاب، برق، تلفن، آب کاربرد دارد. از بین انواع منهول ها شامل پلی اتیلنی، بتنی و آجری منهول های پلی اتیلنی دارای مزایای بیشتری هستند که استفاده از آن ها را از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه تر کرده است اما متاسفانه در ایران استفاده از آن مرسوم نشده است.

برای نصب منهول پلی اتیلنی ابتدا باید بدانیم منهول از سه قسمت کفی یا تحتانی، میانی و فوقانی یا عدسی تشکیل شده اند. قسمت تحتانی در اصل قسمت پایه ای منهول محسوب می شود و لوله ها به این قسمت متصل می شوند و دارای ۴ ورودی و خروجی هستند.

قسمت میانی در واقع یک ارتباط دهنده ی دو بخش دیگر منهول محسوب می شود و بوسیله ی آن می توان اندازه ی منهول را تغییر داد.

قسمت فوقانی قطعه ی مخروطی شکل منهول محسوب می شود و نردبان در این قسمت قرار می گیرد.

باید گودالی با عمق ۱٫۴ برابر قطر منهول حفر کنیم و سپس قسمت هایی را که قرار است از آن ها لوله عبور کند گرد برداری می کنیم در مرحله ی بعد قسمت تهتانی منهول را در بتنی به ضخامت ۱۰ سانتی متر قرار می دهیم این مرحله خیلی حساس است و باید به محل قرار دادن واشرها توجه کنیم. در مرحله ی بعد قسمت های دیگر منهول را روی آن قرار می دهیم و هم چنین و طوق بتنی را برروی قسمت فوقانی اجرا می کنیم که باعث حذف بارهای ترافیکی از روی آن می شود سپس اطراف منهول را با موادی مثل شفته و آهک به طور کامل پر می کنیم.

نحوه ی نصب منهول ها ی پلی اتیلنی در همه مناطق مشابه یکدیگر نیست و به  نسبت خاک و نوع محل ممکن است شما را با چالش های مخصوص به خود مواجه کند. به عنوان مثال در محل هایی که کف محل گودبرداری شده دارای خاک سست است و یا اینکه سطح تراز آب های زیر زمینی بالاتر از کف آمده است باید از دال بتنی کف استفاده کرد و برای محکم شدن منهول در برابر بارهای ترافیكی می توان چهار طرف ترانشه را بیشتر بازكرده وقسمتی از دال روی محل سفت زمین قرار گیرد تا بارهای وارده را به زمین منتقل كند و تمام بار برروی منهول نباشد . ضخامت دل بتنی با توجه به باری که به آن وارد می شود تغییر می کند و دریچه منهول نیز برروی این دال قرار می گیرد.

طبق استاندارد ASTM 1759 می توانیم به جای استفاده از بتن  می توانیم از خاک Class І  که حدود ۹۵ درصد کوبیده شده باشد در حدود ۳۰ سانتی متری منهول استفاده کنیم.

برای اتصال لوله ها به منهول باید بسیار دقت کنیم و هر لوله ی دو جداره توسط دو واشر یکی از داخل و دیگری از خارج منهول به آن متصل می گردد.

شما می توانید منهول را از فروشگاه های اینترنتی سفارش دهید.

2 پاسخ
 1. ظفریان
  ظفریان می گوید

  لطفا””””منهول های دوجدارهودارای برآمدگی از داخل وبیرون را چگونه باید آب بندی کنیم چنانچه کاتولوگ در این مورد هست راهنمائی بفرمایید.سپاس

  پاسخ
  • admin
   admin می گوید

   با سلام منهولهای پلی اتیلنی به طور کامل توسط یک واشر و چند عدد پیچ و مهره آببندی میگردند اما منهولهایی که از نوع دوجداره و با استفاده از لوله های کاروگیت ساخته میشوند توسط جوش اکسترودری به یکدیگر متصل و آبندی میشوند .

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *