روش اتصال لوله پلی اتیلن در شبکه انتقال آب

لوله های پلی اتیلن تک جداره و دوجداره در شبکه های انتقال آب به کار می روند. ابعاد و سایز لوله های پلی اتیلن به نوع پروژه بستگی دارد. پس از انتخاب و خرید لوله های مناسب برای خط لوله آبرسانی، نوبت به نصب این لوله ها در محل مناسب می رسد.

نکته بسیار مهم در مورد نصب انواع لوله پلی اتیلن، رعایت استانداردهای نصب لوله است. بدیهی است که مسیر عبور خط لوله آبرسانی طولانی است، بنابراین لوله هایی که در این مسیر نصب می شوند باید ابتدا به یکدیگر متصل شده و سپس در محل خود قرار بگیرند.

روش اتصال انواع لوله های پلی اتیلن شبکه آبرسانی

سه روش اصلی برای اتصال دو لوله پلی اتیلن (تک جداره – دوجداره) وجود دارد؛ اتصال لوله به روش جوشکاری لب به لب، جوشکاری الکتروفیوژن و اتصال لوله ها با استفاده از اتصالات پیچی. بسته به نوع کاربری خط لوله و امکانات موجود، یکی از روش های اتصال فوق استفاده می شود.

پرکاربردترین شیوه اتصال دو لوله پلی اتیلن در شبکه های انتقال آب، روش جوش لب به لب است. سایر روش های اتصال لوله پلی اتیلن نیز در موارد ضروری به کار می روند. دو شیوه جوش الکتروفیوژن و اتصالات پیچی، اغلب برای لوله های پلی اتیلن شبکه های انتقال گاز مورد استفاده قرار می گیرند.

ساده ترین شیوه اتصال دو لوله آبرسانی به یکدیگر، استفاده از اتصالات پیچی است. این اتصالات به راحتی باز و بسته می شوند و می توان در طول خط لوله، سایر انشعابات را نیز به آن متصل کرد. این مدل از اتصالات در برابر خوردگی و اثرات مخرب مواد شیمیایی مقاوم هستند.

روش جوشکاری برای اتصال لوله های پلی اتیلن شبکه انتقال آب

رایج ترین شیوه اتصال انواع لوله پلی اتیلن، استفاده از جوشکاری است. جوش پلی اتیلن به چند دسته طبقه بندی می شوند. جوش حرارتی، جوش الکتروفیوژن و جوش لب به لب از مهم ترین شیوه های جوشکاری لوله پلی اتیلن محسوب می شوند.

نکته مهم در مورد انواع روش های جوشکاری لوله این است که تمام مراحل جوشکاری باید مطابق با استانداردهای جوش اجرا شوند و سپس توسط بازرس جوش مورد نظارت و ارزیابی قرار گیرند.

کیفیت و راندمان عملیات جوش، به مهارت فرد جوشکار، امکانات موجود و نوع لوله پلی اتیلن بستگی دارد. تجهیزاتی که برای جوشکاری به کار می روند نیز عامل بسیار مهمی در کارا بودن جوش این لوله ها به شمار می روند.

در جوش لب به لب لوله پلی اتیلن، ابتدا دو سر لوله که قبلاً توسط بست هایی محکم شده اند و ناهمواری های آن حذف گردیده است، با حرارت داغ می شود؛ سپس یک صفحه بسیار داغ بین دو لب لوله قرار داده می شود و حرارت زیاد باعث می شود دو سر لوله پلی اتیلن به هم جوش بخورد. در این مرحله صفحه داغ حذف می شود و دو سر لوله با فشار جزئی به هم متصل می شوند. این عملیات تا خنک شدن محل جوش ادامه می یابد. هر چه ضخامت لوله ها بیشتر باشد، مدت زمان عملیات جوشکاری و زمان خنک شدن لوله ها نیز بیشتر خواهد بود.

اساس کار جوشکاری لوله پلی اتیلن، جریان مذابی از مواد پلی اتیلن در محل اتصال و سپس خنک شدن آن می باشد. پس از اتمام عملیات اتصال لوله ها، محل اتصال باید از لحاظ ایجاد نشتی به دقت بررسی و آزمایش شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *