راهنمای نصب لوله پلی اتیلن در سیستم آبرسانی

انواع لوله های پلی اتیلن که در شبکه های انتقال آب (آب های آشامیدنی – غیر شرب) و فاضلاب به کار می روند، اغلب دوجداره هستند. لوله دوجداره پلی اتیلن که در اصطلاح، لوله کاروگیت نامیده می شوند، مهم ترین لوله های شبکه های آبرسانی هستند. این سری از لوله های پلی اتیلنی در ابعاد و سایزهای مختلف در بازار وجود دارند؛ استفاده از هر یک از آنها به پروژه آبرسانی بستگی دارد.

در برخی موارد، از لوله پلی اتیلن تک جداره نیز در خطوط انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرند؛ در این حالت حجم آبی که توسط این لوله ها جابه جا می شود، بسیار کم است.

روش نصب لوله پلی اتیلن به منظور انتقال آب

نصب لوله پلی اتیلن در شبکه های انتقال آب به دو صورت سطحی و دفنی (زیرزمینی) انجام می گیرد. هر دو روش نصب برای انواع لوله ها کاربرد دارند اما نکته مهم این است که در مورد پروژه های شهری و روستایی در محدوده وسیع، نصب لوله آبرسانی به صورت سطحی امکان پذیر نیست؛ اکثر این لوله ها به روش دفنی در خطوط لوله نصب می شوند.

شیوه نصب لوله پلی اتیلن آبرسانی در حالت دفنی، شامل آماده سازی بستر نصب، قرار دادن لوله در کانال حفر شده و پوشاندن کانال می باشد. هر یک از مراحل باید مطابق با استانداردهای نصب و حفاری اجرا شوند، در غیر این صورت راندمان خط لوله کشی کاهش می یابد.

حفاری ترانشه برای نصب دفنی لوله پلی اتیلن آبرسانی مطابق با استاندارد ASTM D-2321 انجام می شود. عواملی نظیر موقعیت جغرافیایی زمین، مکانیک خاک، عمق ترانشه، ابعاد لوله و نوع خاک اثر مهمی بر نصب دفنی لوله پلی اتیلن دارند.

پس از حفر کانال، کف بستر با شن دانه بندی شده پوشانده می شود. برای لوله های بزرگ، ابتدا یک پایه داخل کانال قرار داده می شود؛ سپس لوله ها بر روی این پایه ها در داخل ترانشه ثابت می شوند؛ پس از استقرار لوله ها در جای خود، پایه ها حذف شده و روس لوله ها با خاک مناسب پوشانده می شود.

در روش سطحی نصب لوله پلی اتیلن آبرسانی، ابتدا باید سطح لوله ها تمیز و عاری از هر گونه آلودگی و یا چربی باشد. در مرحله بعد، لوله ها باید مطابق با استانداردها، در ابعاد مناسب برش داده شده و در صورت لزوم به یکدیگر جوش داده شوند. در روش نصب سطحی، ترانشه هایی که به عنوان بستر لوله ها حفر می شوند، با قطر لوله متناسب هستند. در مرحله آخر، اطراف لوله های سطحی با مواد پرکننده دانه بندی شده پر می شود. در آخر، محل اتصال این لوله ها باید مورد آزمون تست هیدرواستاتیک قرار بگیرند و فاقد هر گونه نشتی باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *