راهنمای نصب لوله و اتصالات پلی اتیلن

لوله و اتصالات پلی اتیلن با توجه به مزایای زیادی مانند استحکام زیاد، انعطاف پذیری، صاف و صیقلی بودم، هزینه ی پایین حمل و نقل و اتصال و … امروزه به طور گسترده ای جایگزین دیگر لوله ها شده اند و مدیران اجرایی این مدل از لوله هارا ترجیح می دهند. لوله های پلی اتیلن به دو نوع یک جداره و دوجداره تقسیم می شوند.

برش دهی و تمیز کردن لوله ها

برای نصب لوله های پلی اتیان باید مواردی را رعایت کنید. در بعضی موارد کل شاخه ی لوله مورد استفاده شما نیست و باید آن را کوچک کرده و برش دهید هم چنین باید توجه داشته باشید که سر لوله ی برش داده شده سالم باشد و آسیبی به آن وارد نشده باشد و برای برش نباید از اره دندانه درشت استفاده شود و برای لوله های بزرگ هم باید از ماشین آلات مخصوص استفاده شود و قبل از نصب باید سر شاخه ی لوله ها با دستمال کاملا تمیز شوند. متصل کردن لوله ها به یکدیگر و عملیات جوش دادن باید در خارج از ترانشه انجام شود و همچنین باید در قسمتی که می خواهید لوله جوش داده شود تعدادی الوار در زیر آن قرار دهید و عمل جوش را انجام دهید. می توانید همان ابتدا محل هایی که قرار است جوش انجام شود را مشخص کنید و الوارهارا درآن قسمت قراردهید و عمل جوش را انجام دهید و یک نکته دیگر اینکه ترانشه نباید قبل از اجرای عملیات مرطوب باشد و اینکه کیفیت ترانشه بسیار مهم است و نباید در آن سنگ و کلوخ باشد.

نصب شیرآلات و خاکریزی مقدماتی

بعد از این مرحه نوبت به نصب شیرآلات میرسد که اتصالات فلنجی از جمله ی آن ها است. بعد از این مرحله لازم است روی خطوط لوله مقداری خاک ریخته شود تا لوله ها متراکم شوند و حرکت نکنند که به این نوع خاکریزی، خاک ریزی مقدماتی می گویند در این مرحله قسمت هایی که اتصالات وجود دارند باید خارج از خاک باشد.

تمیز نمودن خط و انجام آزمایش های هیدرواستاتیک و خاک ریزی نهایی

مرحله ی بعدی تمیز کردن خطوط لوله است که این کار با استفاده از آبی مشابه آب شرب شهری با غلظت حداقل ۱ گرم در متر مکعب کلر و حداکثر ۳ گرم در متر مکعب انجام می شود.

در مرحله ی بعدی آزمایشات  هیدرو استاتیک انجام می شود و مقدار فشار در این مرحله ۱/۵ برابر فشار اسمی لوله است. اگر نتایج آزمایشات مورد قبول بود اجازه داده می شود مرحله خاک ریزی نهایی و پرکردن ترانشه انجام داده شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *