راهنمای استفاده از نوار آبیاری پلی اتیلن

سیستم آبیاری قطره ای یکی از انواع آبیاری اراضی کشاورزی به شمار می رود که موجب مصرفه بهینه آب و کشت محصولات مرغوب می شود. با استفاده از آبیاری قطره ای، منابع آب مورد نیاز گیاه در نزدیکی اطراف ریشه فرآهم می شود و عملکرد محصولات را افزایش داده و از رشد علف های هرز جلوگیری می کند.

یکی از برترین مزایای استفاده از آبیاری قطره ای، امکان استفاده از انواع کودهای مایع که قابل انحلال در آب هستند ممکن می باشد. این نوع آبیاری می تواند راندمان رسیدن کود به سراسر گیاه را بهبود بخشد.

با تمام این توضیحات، بهترین تجهیزات آبیاری در این مورد، نوار آبیاری پلی اتیلن است. نوار آبیاری پلی اتیلن، نوارهای پلاستیکی هستند که از بهترین مواد پلی اتیلن ساخته می شوند و در تمام زمین های کشاورزی و گلخانه ها قابل نصب هستند.

نوار آبیاری پلی اتیلن، نرم و انعطاف پذیر است؛ این نوارها را می توان در حلقه هایی با طول ۵۰۰ متر نیز خریداری کرد و بنا بر نوع کاربرد آن در زمین ها نصب نمود. قطره های آب از داخل شیارهای نوار آبیاری پلی اتیلن به سمت بیرون هدایت می شوند. ضخامت این نوارها چیزی در حدود ۱/۰ تا ۶/۰ میلی متر است.

نصب و استفاده از نوار آبیاری پلی اتیلن

انواع نوار آبیاری پلی اتیلن برای آبیاری محصولات باغی، مزارع جالیزی، صیفی جات و مرکبات، گلخانه ها، فضاهای سبز و انواع کشت های هیدروپونیک مورد استفاده قرار می گیرند. عدم استفاده و نصب صحیح این نوارها می تواند خسارات زیادی به گیاهان و کشاورزان وارد نماید.

همان طور که می دانید ضخامت دیواره نوار آبیاری پلی اتیلن کم است، بنابراین در برابر کشش، اشیای برنده و تیز و فشارهای بالا آسیب پذیر هستند؛ نصب این نوارها باید با دقت زیاد انجام شود.

نصب نوار آبیاری پلی اتیلن به دو روش دستی و مکانیزه قابل انجام است. این نوارها یا به صورت دفنی با عمق بسیار کم و یا به صورت سطحی در زمین ها نصب می شوند. در هنگام نصب نوار آبیاری پلی اتیلن، از قرار دادن هر گونه وسیله تیز یا قرقره های لبه دار و … در کنار نوارها جداً خودداری شود. این عامل باعث خراشیدگی نوارها و کاهش طول عمر لوله ها می شود.

نکته مهم  در راه اندازی نوار آبیاری پلی اتیلن برای آبیاری این است که قبل از نصب باید تمام نوارهای اصلی و فرعی شستشو داده شوند. یکی از عواملی که ممکن است باعث ایجاد رسوب و کاهش کارایی این نوارها شود، سختی و شوری زیاد آب است. از آب های خیلی شور با سختی بالا برای آبیاری نباید استفاده کرد.

مدت مصرف استفاده از نوار آبیاری پلی اتیلن برای یک دوره کشت محصول است. در مورد نوارهایی که به صورت سطحی نصب می شوند، حتماً روی آن را با لایه ای از خاک بپوشانید تا از اشعه مستقیم خورشید در امان بماند. و در پایان، تمام مراحل نصب را مطابق با استانداردها اجرا کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *