دستگاه جوش لوله پلی اتیلن آبرسانی

لوله های پلی اتیلن آبرسانی از مواد پلی اتیلن تهیه می شوند. پلی اتیلن ها جزو مواد گرما نرم هستند؛ مواد گرما نرم در برابر حرارت تغییر شکل پیدا می کنند و سپس به شکل اولیه خود باز می گردند. با استفاده از این خاصیت می توان به راحتی انواع لوله های پلی اتیلن را به یکدیگر متصل نمود.

لوله های پلی اتیلن آبرسانی با اِعمال همزمان گرما و فشار و با استفاده از عملیات جوشکاری حرارتی به یکدیگر متصل می شوند. تمام این فرآیندها به وسیله دستگاه های جوش لوله پلی اتیلن قابل انجام هستند.اساس کار دستگاه جوش لوله پلی اتیلن آبرسانی بر پایه ذوب مواد پلی اتیلن و وارد کردن فشار برای اتصال آن ها می باشد.

به طور کلی برای اتصال لوله پلی اتیلن آبرسانی به روش جوشکاری از دستگاه های مختلفی استفاده می شود. دستگاه جوش لب به لب، دستگاه جوش سوکتی، دستگاه جوش الکتروفیوژن و دستگاه های جوش کوپپلینگ حرارتی از متداول ترین تجهیزات جوشکاری لوله پلی اتیلن آبرسانی هستند.

موارد مهم در مورد جوشکاری لوله پلی اتیلن آبرسانی

اصول جوشکاری لوله پلی اتیلن عبارت است از گرم کردن لوله تا یک دمای مشخص و سپس جوش دادن آن ها به یکدیگر. در اثر حرارت ایجاد شده، مواد مذاب پلی اتیلن با هم مخلوط می شوند و جوش می خورند. محل اتصال در نهایت به اندازه کافی محکم می باشد و اگر عملیات جوش به درستی اجرا شده باشد، نشتی در محل اتصال رخ نمی دهد.

در هنگام استفاده از دستگاه های جوش لوله پلی اتیلن باید دقت کرد که دو سر لوله حتماً در یک راستا قرار گرفته باشد. لوله ها باید با استفاده از نگهدارنده های دستگاه، در محل خود ثابت شوند. نیروی کافی باید برای جوش خوردن دو سر لوله به آن وارد شود.

نوع دستگاه جوش که برای اتصال لوله انتخاب می شود باید با قطر لوله ها متناسب باشد. استفاده از دستگاه جوش لب به لب برا لوله هایی با قطر بسیار کم و یا انشعاب گیری مناسب نیست. دستگاه جوش الکتروفیوژن اغلب برای لوله های پلی اتیلن آبرسانی با قطر بالا به کار می رود.

در هنگام کار با دستگاه های جوش برای لوله های پلی اتیلن آبرسانی، بخصوص در مورد لوله های بسیار بزرگ باید دقت داشت که هر گونه ارتعاش و لرزش در لوله ها موجب اختلال در اتصال لوله ها می شود. وجود هر گونه آلودگی، ذرات گرد و غبار، چربی و … در محل جوش موجب نقص در فرآیند جوشکاری می گردد. اگر به مقدار لازم فشار بر محل جوش وارد نشود، لوله ها پس از خنک شدن دچار نشتی در محل اتصال می شوند. اجرای عملیات جوشکاری در کل مراحل ان باید مطابق با استاندارد جوش اجرا شده و سپس بازرسی شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *