جوشکاری لوله پلی اتیلن

انواع لوله های پلی اتیلن (تک جداره، دو جداره، لوله کاروگیت  لوله اسپیرال) در صنایع مختلف به کار می روند. این لوله ها خواص و ویژگی های خوبی دارند، به طوری که می توانند در تمام شرایط پایداری خود را حفظ کنند. برای استفاده از انواع لوله پلی اتیلن باید آن ها را به روش های صحیح در محل مناسب نصب کرد.

نصب لوله پلی اتیلن به صورت سطحی و دفنی (زیرزمینی) انجام می شود. نکته بسیار مهمی که در این جا مطرح می شود آن است که لوله های پلی اتیلن به طور استاندارد در شاخه های ۶ و ۱۲ متری تولید می شوند. طبیعی است اگر قرار باشد در مسیرهای طولانی از این لوله ها استفاده شود، باید راه حلی به کار رود که بتوان طول لوله را افزایش داد.

متداول ترین روش افزایش طول لوله در مسیر لوله کشی، اتصال چند لوله پلی اتیلن به یکدیگر می باشد. مهم ترین روش اتصال این لوله ها، جوشکاری لوله پلی اتیلن نام دارد. روش دیگر برای اتصال دو سر لوله، استفاده از انواع اتصالات پلی اتیلنی است. در ادامه روش در مورد این دو روش اتصال صحبت خواهیم کرد.

انواع روش های جوش لوله پلی اتیلن

جوشکاری لوله پلی اتیلن به دو روش جوشکاری لب به لب و جوشکاری الکتروفیوژن انجام می شود. در روش جوش لب به لب، دو سر لوله به وسیله اِعمال حرارت بالا و با واسطه یک صفحه داغ، ذوب می شود؛ مواد مذاب در محل ذوب با یکدیگر آمیخته شده و به خوبی مخلوط می شوند. پس از زمان مخلوط شدن، یک فشار مختصر با دو سر لوله وارد می شود و موجب اتصال محکم دو لب لوله به هم می گردد. این روش برای اتصال لوله پلی اتیلن با قطرهای زیاد بسیار مناسب است.

در جوش الکتروفیوژن، فرآیند جوشکاری با استفاده از الکترودهایی که به جریان برق متصل است انجام می گردد؛ این الکترودها موجب حرارت زیاد در محل جوش می شوند و در نهایت دو لوله به هم متصل می شوند.

استفاده از اتصالات پلی اتیلن برای متصل کردن دو لوله به یکدیگر بسیار ساده و راحت است؛ اما این روش برای لوله های بزرگ و به ویژه لوله های انتقال آب و فاضلاب مناسب نمی باشد.

عوامل مهم در اجرای جوشکاری لوله پلی اتیلن

تمام مراحل جوشکاری، از آغاز کار تا راه اندازی خط لوله باید طبق استانداردها انجام شود و مورد تأئید بازرسان فنی و ماهر قرار گیرد. عملیات جوشکاری به هیچ عنوان نباید در زمان بارندگی، رطوبت بالا، وزش باد، گرد و غبار و طوفان، گرما و سرمای زیاد انجام شود.

تمام دستگاه ها و تجهیزات جوش باید قبل از شروع به کار، کنترل و بازرسی شوند. جوشکاری باید توسط افراد ماهر و با تجربه انجام شوند. محل اتصال لوله های پلی اتیلنی باید از نظر ایجاد نشتی مورد آزمون قرار داده شود. در نهایت آزمون های مخرب و غیر مخرب برای این لوله ها به خوبی اجرا شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *