تفاوت لوله پی وی سی و یو پی وی سی

اولین و اصلی ترین تفاوت بین لوله های پی وی سی و لوله های یو پی وی سی این است که UPVC  ماده ای به نام فتالات یا BPA  دارد و این موضوع باعث می گردد از این نوع لوله ها برای انتقال آب بتوان استفاده کرد، همچنین لازم به ذکر است مقاومت لوله های یو پی وی سی در برابر حریق بالاتر بوده و در نتیجه نسبت به لوله های پی وی سی ایمن تر هستند.

ازلوله های پی وی سی معمولا برای انتقال آب غیر شرب استفاده می شود، زیرا از نظر بهداشتی برای آب مورد استفاده مردم مناسب نیستند، ولی این لوله ها برای عایق کابل برق و محافظت از سیم های هادی جریان برق بسیار پرکاربرد هستند.

مواد UPVC معمولا جایگزین درب و پنجره های چوبی، فلزی و آلومینیومی در ساختمان سازی شده است و در سال های اخیر در تخصص صنعت ساختمان سازی موفقیت و محبوبیت های زیادی به دست آورده است . لوله های UPVC در زمینه تاسیسات مکانیک  نیز توانسته اند به خوبی جایگزین مناسبی برای لوله های قدیمی همچون چدن و لوله کشی پسآب ساختمانی وناودان شوند.

امروزه در بسیاری از صنایع به ویژه تاسیسات شهری و ساختمانی، از پی وی سی به جای فلز استفاده می گردد، زیرا مواد پی وی سی بسیار ساده تر از آهن برش داده شده و بسیار راحت تر به یکدیگر متصل می شوند. همچنین پی وی سی بسیار محکم بوده و در طول زمان مقاومت خود را به خوبی حفظ می کند در نتیجه هزینه های نگهداری و تعمیرات آن کم تر است.

لوله های upvc ، مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی داشته و قابلیت تحمل درجه حرارت بالا و دمای پایین نیز دارند. نقطه تحمل بالا این لوله ها در برابر فشارهای مختلف هوا،  زمینه ساز محبوبیت این نوع لوله ها میان مهندسین و متخصصین امر شده است.

البته لازم به ذکر است لوله های یوپی وی سی انعطاف پذیری پایین تری نسبت به لوله های پی وی سی عادی دارند،  اما با قابلیت برگشت پذیری به چرخه تولید بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.

محصولات ساخته شده با pvc و upvc با توجه به استحکام بالا و مقاومت قابل توجه، می تواند حالات متنوعی را از طریق پرس،  قطع و تغییر شکل به خود بگیرد. در صنعت ساخت این دو ماده، مکمل های معروف و مجاز به عنوان روان کننده و به منظور بهبود انعطاف پذیری و تغییر شکل اضافه می کنند.

البته نگرانی در مورد ایمنی مواد پلاستیکی با توجه به حضور فتالات و BPA  در این مواد وجود دارد که  توسط تعدادی از سازمان ها از جمله EPA  و FDA تهیه شده است ولی هنوز مدارک محکمی در این زمینه ارائه نشده است.

با بیان کلیه تعاریف و مقایسه ها، کشور آمریکا لوله کشی با لوله های pvc  را سال هاست که به عنوان سیستم جامع خدمات شهری کشور خود انتخاب کرده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *