ball_valve_carbon_steel

بال ولو فولادی

بال ولو یا شیر توپی یک نوع شیر است که بوسیله چرخش یک گوی کوچک مسیر جریان را قطع یا وصل می کند و عمدتا با چرخش ۹۰ درجه دسته شیر این امکان فراهم می شود. معمولا از این نوع شیر ها برای قطع و وصل کامل جریان استفاده می کنند و به دلیل استهلاک بالا در حالت نیمه باز استفاده نمی شود. بال ولو ها به دلیل قابلیت اطمینان بالا و آب بندی مناسبی که دارند معمولا گزینه مناسبی برای گازها می باشند. این شیر ها با اتصالات مختلفی از جمله فلنجی، بین فلنجی، دنده ای، لب جوش و ساکت تولید می کنند. از ویژگی های مثبت این شیر ها می توان به قیمت پایین تر نسبت به سایر شیرها، وزن پایین، آب بندی خوب، نیاز به گشتاور پایین جهت قطع و وصل جریان، یکپارچه بودن قطعات، عدم نياز به روانكاري و عملکرد سریع در باز و بسته کردن جریان اشاره کرد. مهمترین و پر استفاده ترین ماده برای آب بندی در بال ولو ها PTFE است که ضریب اصطکاک بسیار پایینی داشته و تحمل دمای بالا را دارد. شیر های توپی در ابعاد ۱٫۲ تا ۵۴ اینچ موجود هستند. استاندارد لازم برای ساخت اینگونه شیرها API 6D – API 608 – BS 5351 است و طبق اصل API 6D مورد آزمون قرار می گیرند. در این نوشتار به صورت ویژه به بال ولو فولادی فلنجدار می پردازیم.

ball_valve_carbon_steel

بال ولو فولادی فلنجدار

یکی از انواع بال ولو های فولادی، بال ولو فولادی فلنجدار است که قابلیت استفاده در انواع فشار کاری کم، متوسط و بالا را دارد. در بال ولو فولادی فلنجدار نوع اتصال فلنج است. فلنج از انواع اتصال دهنده های مربوط به لوله ها و شیرآلات می باشد که قطعه ای دیسکی شکل است که معمولا به صورت زوج و با استفاده از پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند و به همین دلیل به آسانی قابل باز و بست می باشد. فلنج ها انواع مختلفی دارند که عبارتند از: سطح ساده، سطح برجسته، گلودار جوشی، کور، روکار، لبه دار، جوش محفظه ای، رزوه ای و اریفیس،  که هر کدام از این فلنج ها برای کاربردی خاص مورد استفاده قرار می گیرند، برای مثال فلنج گلودار برای تحمل فشار های بالا و دماهای زیر صفر مناسب است. این شیر برای انواع فشار های وارده مقاوم است و طبق همین معیار به کلاس های کاری متعدد تقسیم می شود به گونه ای که هر چه کلاس شیر بالاتر می رود تحمل فشاری آن نیز افزایش می یابد. این نوع اتصالات اغلب به جنس های فولاد، آلیاژ های چدن و آهن و پلی اتیلن ساخته می شوند. عملیات آب بندی در بین دو فلنج متصل به هم توسط Gasket که در میان آنها قرار گرفته، صورت می پذیرد. این نوع بال ولو ها طیف وسیعی از کاربرد ها از جمله گاز، مایع، هوا و روغن را شامل می شوند.

ball_valve_cl_150

قیمت و خرید بال ولو فولادی فلنجدار

با توجه به تعدد مدل های بال ولو فولادی فلنجدار در بازار و کلاس های کاری متفاوت برای هر یک از این محصولات، لازم است تا هم در مورد نوع بال ولو و هم در مورد نوع فلنج استفاده شده اطلاعاتی را بدست آوریم، برای این منظور باید مشخصات بال ولو فولادی فلنجدار را به دقت بررسی کرده و مشخصاتی از قبیل نام تجاری، سایز اسمی قطر داخلی لوله فلنج، شکل سطح فلنج و ضخامت دیواره آن، موارد به کار رفته در بال ولو را از آن استخراج کرد چرا که هر کدام از این اطلاعات به دلیل اهمیت بالایی که در انتخاب محصول دارند می تواند تصمیم خریدار را تغییر دهد. برای داشتن خریدی مناسب در این زمینه باید ویژگی ها و شرایط کاری و محیطی که ما قصد داریم بال ولو را در آن مورد استفاده قرار دهیم را به کارشناس خبره در این حوزه ارائه داده تا کارشناس مورد نظر بتواند با استفاده از این ویژگی ها بهترین بال ولو را برای ما انتخاب نماید که نوع اتصال موجود در آن و همچنین جنس آن متناسب با شرایط ما باشد. بال ولو فولادی فلنجدار یکی از انواع بال ولو هایی است که می توان آن را در محیط های کاری متفاوت با درجه حرارت و میزان فشار کاری مختلفی مورد استفاده قرار داد، به همین دلیل استفاده از این نوع بال ولو می تواند انتخاب مقرون به صرفه ای برای کاربرد های ما باشد. این نوع شیر فولادی به علت استفاده زیاد در صنعت، به آسانی قابل تهیه است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *