انواع نوار آبیاری پلی اتیلن

با توجه به اهمیت صرفه جویی در مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی، استفاده از فناوری های نوین آبیاری اراضی لازم و ضروری است. یکی از بروزترین تجهیزات آبیاری کشاورزی، نوارهای آبیاری قطره ای هستند. جنس این نوارها از پلی اتیلن ساخته شده است که یکی از بهترین پلیمرهای حال حاضر جهان به شمار می روند.

نوار آبیاری پلی اتیلن انواع مختلفی دارند. ابعاد این نوارها بستگی به حجم عبوری آب از داخل نوار دارد. هر چه زمین یا گلخانه گسترده تر باشد و یا محصولات زیر کشت، بیشتر باشند، از نوارهای قطورتر با طول زیاد استفاده می شود. از این نوارهای پلی اتیلنی برای آبیاری انواع محصولات کشاورزی نظیر صیفی جات، علوفه، سیب زمینی، ذرت و … به کار می روند.

از نوار آبیاری پلی اتیلن اغلب برای آبیاری محصولاتی استفاده می شود که به صورت ردیفی کاشته شده اند. این نوع کشت، نصب این نوارها در زمین کشاورزی را ساده و آسان می کند؛ نوارهای آبیاری پلی اتیلنی در فواصل بین ردیف ها قرار داده می شوند؛ نوار آبیاری پلی اتیلن هم به صورت سطحی و یا در حالت دفنی با عمق بسیار کم در زمین قرار داده می شوند.

ساختار اصلی نوار آبیاری پلی اتیلن به صورت یک لوله یکنواخت پلی اتیلنی است که دارای شیارهای کوچکی برای خروج قطره های آب بر روی جداره آن است. این نوارها به دو دسته نوار آبیاری پلی اتیلن درزدار و پلاک دار تقسیم بندی می شوند.

نوار آبیاری پلی اتیلن درزدار، دارای شیارهای زیگزاگی است که باعث می شود فشار آب درون نوار کاهش یابد و آب به صورت قطره هایی از دورن نوار به بیرون هدایت شوند. نوار آبیاری پلی اتیلن پلاک دار، دارای یک شیار اصلی روی جداره است که موجب می شود آب به صورت یکنواخت درون لوله در جریان باشد و سپس به صورت قطره هایی به بیرون نشت پیدا کند.

برخی از مدل های نوار آبیاری پلی اتیلن دارای قطره چکان  هایی هستند که این قابلیت را دارند که بتوان فواصل بین آن ها را تنظیم نمود. با استفاده از این قابلیت می توان مقدار آبی که برای نقاط مختلف زمین های کشاورزی استفاده می شود را تنظیم نمود. از طرفی دیگر، تنظیم قطره چکان ها موجب کنترل بهتر فرآیند آبیاری محصولات می شود.

نکات مهم در مورد نوار آبیاری پلی اتیلن

استفاده از نوار آبیاری پلی اتیلن به دانش و تخصص خاصی نیاز ندارد اما انتخاب و خرید یک نوار آبیاری مناسب و نصب ان در زمین باید توسط یک مهندس ماهر اجرا شود. این گونه نوارها نباید در زمین های شور با خاصیت اسیدی نصب شوند، زیرا اصولاً آبیاری قطره ای برای این زمین ها مؤثر نخواهد بود.

محل قرار دادن نوارها باید با نیاز گیاهان به آب متناسب باشد. اگر آب گافی به گیاهان اطراف قطره چکان ها نرسد، ممکن است ریشه گیاه به داخل منفذ خروج آب نفوذ کند و آن را مسدود نماید. برای استفاده بهینه و افزایش راندمان عملکرد نوار آبیاری پلی اتیلن بهتر است از متخصصان این فن بهره بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *