انواع لوله پلی اتیلن کابلی

لوله های پلی اتیلن در صنایع زیادی کاربرد دارند؛ نصب در خطوط آبرسانی کشاورزی، انتقال آب و فاضلاب، لوله های انتقال دهنده مواد شیمیایی، مخازن نگهداری مواد شیمیایی و مواد غذایی و بسیاری موارد دیگر از مهم ترین کاربردهای لوله های پلی اتیلن هستند.

علاوه بر خطوط انتقال دهنده فاضلاب و یا شبکه های آبرسانی، این لوله ها به عنوان یک پوشش محافظ برای کابل های برق و مخابرات و همچنین فیبرهای نوری به کار می روند. این لوله ها در ابعاد و سایزهای مختلف تولید می شوند و بسته به نوع پروژه، از یکی از انواع این لوله ها استفاده می شود.

درباره تولید لوله پلی اتیلن کابلی

تمام لوله های پلی اتیلنی از مواد اولیه پلی اتیلن با کیفیت بسیار عالی و در گریدهای تجاری متنوع ساخته می شوند. پلی اتیلن ها مواد بسیار مقاومی هستند که در لوله های پلی اتیلن، خواص منحصر به فردی ایجاد می کنند. مواد اولیه ساخت لوله پلی اتیلن کابلی به سه دسته اصلی زیر تقسیم بندی می شوند:

  • پلی اتیلن سبک
  • پلی اتیلن سنگین (چگالی بالا)
  • پلی اتیلن سبک خطی

برای ساخت انواع لوله پلی اتیلن با استحکام بسیار بالا از مواد پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) استفاده می شود. برای ساخت لوله های پلی اتیلن کابلی این موضوع کمی متفاوت است؛ به دلیل اینکه این لوله ها فقط برای پوشش دادن کابل به کار می روند، نیازی به استحکام زیاد و یا فشارهای کاری بالا نیست؛ مگر در موارد استثنایی مانند موقعیتی که قرار است کابل های فشار قوی برق از درون لوله های پلی اتیلن کابلی عبور کنند. با توجه به موارد فوق، استفاده از مواد بسیار مرغوب در تولید لوله های پلی اتیلن کابلی لازم به نظر نمی رسد، اما یک نکته در این حالت باید مورد توجه قرار بگیرد؛ اگر لوله های پلی اتیلن کابلی از استحکام لازم برخوردار نباشند، ممکن است در حمل و نقل و یا با کوچک ترین ضربه ترک بخورد و بشکند. بنابراین استحکام کافی لوله های کاورینگ کابل ها اهمیت زیادی دارد.

انواع لوله پلی اتیلن کابلی

به طور کلی دو دسته از لوله های پلی اتیلن برای محافظت از کابل های برق یا مخابرات مورد استفاده قرار می گیرند؛ لوله پلی اتیلن تک جداره و لوله پلی اتیلن دو جداره.

لوله های تک جداره در سایز ۱۶ تا ۲۰۰۰ میلی متر تولید می شود و قابلیت تحمل فشارهای بالا را دارد؛ لوله های دوجداره پلی اتیلن نیز به خوبی در این شرایط عمل می کنند. این لوله ها نیز دیواره حلقوی دارند و در قطرهای کوچک تر برای محافظت از کابل برق استفاده می شوند.

قیمت لوله پلی اتیلن کابلی ارزان است، زیرا از مواد مرغوب پلی اتیلن تهیه نمی شوند و استحکام کمتری دارند. لوله پلی اتیلن کابلی، لوله درجه دو محسوب می شود زیرا ممکن است استانداردهای لازم را در این صنعت کسب نکرده باشد و یا دارای ضایعات پلاستیکی در مواد اولیه خود باشد. با این حال، باید در انتخاب و خرید انواع لوله پلی اتیلن کابلی دقت لازم را به عمل آورد.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *