انواع لوله پلی اتیلن در شبکه آبرسانی

هنگامی که صحبت از شبکه های آبرسانی به میان می آید، دو شاخه اصلی باید مورد بررسی قرار گیرد؛ اول، سیستم های آبرسانی و آبیاری کشاورزی و دوم، شبکه های آبرسانی شهری و روستایی. شبکه های آبرسانی شهری و روستایی نیز شامل دو بخش است؛ ۱-شبکه های انتقال آب آشامیدنی و ۲-شبکه های انتقال آب و فاضلاب به سمت تصفیه خانه.

بدیهی است که هر کدام از شبکه های نامبرده در فوق، به تأسیسات مقاوم و کارآمد نیاز دارند. لوله ها و اتصالات، اجزای اصلی شبکه های آبرسانی هستند. لوله های آبرسانی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند؛ این لوله ها از جنس های مختلفی ساخته شده اند و هر کدام برای کاربرد ویژه ای در خطوط لوله استفاده می شوند.

لوله های پلی اتیلن، پرمصرف ترین لوله های صنعت آب و فاضلاب

در زمان های قدیم از لوله های بتنی، سیمانی و فلزی برای نصب در شبکه آبرسانی استفاده می شد. این لوله ها معایب زیادی داشتند؛ به مرور زمان دچار خوردگی و تخریب می شدند و رسوب های زیادی در دیواره های آن ها ایجاد می شد. برای رفع این مشکل بزرگ، لوله های پلی اتیلنی طراحی و تولید شدند.

خواص بسیار عالی انواع لوله پلی اتیلن موجب شد استفاده از این لوله ها هر روز بیش از پیش در صنعت آبرسانی گسترش یابد، به طوری که امروزه محبوب ترین لوله ها برای نصب در خطوط آب و فاضلاب به شمار می روند.

لوله های پلی اتیلن آبرسانی به دو نوع اصلی تک جداره و دوجداره دسته بندی می شوند. هر کدام از این لوله ها در ابعاد و سایزهای مختلف در بازار وجود دارند و بنابر نوع کاربرد، می توان از آن ها استفاده نمود.

لوله پلی اتیلن تک جداره با قطرهای کم و متوسط، در شبکه های آبرسانی خانگی، کشاورزی و سیستم های گلخانه ای مورد استفاده قرار می گیرند. لوله های پلی اتیلن تک جداره با قطرهای بزرگ، بیشتر در پروژه های جمع آوری روانابهای سطحی و آبیاری زمین های وسیع کشاورزی به کار می روند.

از لوله پلی اتیلن دوجداره آبرسانی برای نصب در شبکه های انتقال آب شهری و روستایی استفاده می شود این نوع از لوله پلی اتیلن دارای ویژگی های منحصر به فرد برای نصب به روش دفنی هستند.

تمام انواع لوله پلی اتیلن، مقاومت بالایی در برابر عوامل مخرب محیطی نظیر مواد شیمیایی، تنش، کشش، دمای زیاد، اشعه ماورای بنفش، ترک خوردگی و … دارند. این لوله ها از مواد پلی اتیلن مرغوب با گرید تجاری PE80 و PE100 ساخته می شوند که استحکام آن ها را افزایش می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *