انواع اتصالات پی وی سی

ماده PVC در سال ۱۹۱۳ اختراع شد و لوله­ های پلیمری از جنس PVC در سال ۱۹۳۴ تولید و به بازار عرضه شدند. در همان زمان استقبال گسترده ای از این محصول شد، زیرا علاوه بر کیفیت در بدنه اتصالا آسان، محکم و سریعی داشت که زمان انجام عملیات لوله کشی را بسیار کم می کرد. لوله های پی وی سی در طی هشتاد سال قدمت خود هنوز جایگاه ویژه ای میان سایر لوله ها با متریال های مختلف دارند و عملکرد آن ها همچنان بر اساس استانداردهای فعلی لوله قابل پذیرش است.

بسیاری از متخصصین معتقدند طول عمر لوله ­های PVC در حدود صد سال و بیشتر هم می باشد و از این رو استفاده از آن ها در صنعت لوله کشی و ساخت و ساز عقلانی و مقرون به صرفه است.

اولین شاخصه بسیار مهم در کیفیت لوله های پی وی سی، خواص اجزاء سازنده، میزان مقاومت کششی در بلند مدت و نیز مدول الاستیسیته می باشد که طبق جداول استانداردها، لوله های پی وی سی رتبه بسیار خوبی در این زمینه کسب کرده است و از آن در معماری و زیرساخت های شهری بسیار استفاده می شود.

دومین شاخصه موثر بر کیفیت لوله های پی وی سی، تکنولوژی اتصال لوله ها به یکدیگر در کنج ها، نقاط حساس و زوایا است. لوله­ های پلی اتیلنی به نوعی جوش، موسوم به جوش پلاستیک جهت تضمین آب بندی لوله احتیاج دارند. اما در لوله های پی وی سی روش اورینگی یا چسبی استفاده می شود. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند روش اتصالات در لوله های پلی اتیلنی نسبت به شیوه اتصال در لوله های pvc بهتر و کاربردی تر است اما باید به این نکته توجه کرد این امکان وجود دارد در اتصالات جوشی بر اثر انبساط و انقباض نقص ایجاد شود. همچنین در اتصالات جوشی به علت تغییر درجه حرارت، به کارگیری ابزارهای بزرگ و سنگین و گران قیمت، فرآیند کار سخت و حساس و هزینه بر می شود.

در نتیجه لوله ­های PVC به علت راحتی در ایجاد اتصال و امنیت در نوع و شیوه ی آب بندی بر رقبای پلاستیکی خود مزیت مهمی دارند.

هم چنین در سیستم های لوله کشی استخرها به وسیله لوله های یو پی وی سی، لوله کش بر روی فیلتر ها با باز و بسته شدن آسان و وجود شیر آلات مهره ماسوره ای بدون هیچ آسیبی به لوله ها می تواند سیستم لوله کشی را با سرعت بالایی انجام دهد.

در جدول زیر مشخصات و اعداد مربوط به ضوابط و استانداردهای لوله های پی وی سی را مشاهده می کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *