استاندارد لوله کاروگیت

در لوله های کاروگیت استانداردهای ویژه ای مد نظر قرار می گیرد. در حقیقت این استانداردها در فرآیند تولید ضامن کیفیت و دوام لوله ها هستند. تمامی کشورها از استانداردها و ضوابطه مربوطه پیروی کرده و در صورتی که تولیداتشان منطبق با اعداد مندرج در استاندارد نباشد مجاز به عرضه ی لوله کاروگیت در بازار نمی باشند. اولین و مهم ترین نکته این است که در لوله های دوجداره پلی اتیلن یا کاروگیت ، از شاخصه های جریان مخصوصی همانند MFI  یکسان و سایر استاندارد های جهانی پلی اتیلن به نام pipegrade برای ساخت و ارائه انواع لوله های PE 80  استفاده می گردد.

استاندارد ISIRI7174  یکی از مهم ترین استانداردهای تولید لوله های کاروگیت در نمونه های لایه های خارجی و داخلی می باشد. زیرا که پایین بودن سطح زبری داخلی وله های کاروگیت و صیقلی بودن آن بسیار مهم است. از سوی دیگر جداره های خارجی لوله ها باید مطابق ضوابط موج دار و زبر باشند تا در استفاده زیر زمینی اصطکاک مناسبی با خاک ایجاد کنند.

در لوله های دوجداره پلی اتیلن یا کاروگیت، به هیچ وجه نباید از مواد اولیه پر کننده معدنی استفاده نمود زیرا که در استاندارد های جهانی و ضوابط قانونی بین المللی منتظر شده پیرامون مشخصات فنی لوله ها این امر کاملا ممنوع است. همچنین در این ضوابط ذکر شده است، برای موادی که رنگ مشکی ندارند الزاما باید از جداره داخلی چهار درصدی ضد اشعه فرابنفش یا آنتی یو وی استفاده کرد. طبق استاندارد DIN16961-2  مواد تشکیل دهنده لوله کاروگیت با هیچ ماده ای جز گرانول ، پودر و عناصر ذکر شده در دفترچه استاندارد نباید مخلوط گردد. در این صورت برای گرفتن مجوزهای تولید انبوه دچار مشکل خواهد شد.

از نظر فیزیکی و ظاهری مشخصات فنی و کیفیت لوله های دوجداره کاروگیت باید با استاندارد DIN16961-2 که مخصوص کنترل ابعاد و استحکام مقاومت حلقوی لوله می باشد به دقت بررسی شود. مقاطع لوله های کاروگیت به شکل دایره می باشند و استحکام آن ها نقش بسیار مهمی در کیفیت ساخت و عرضه ی لوله دارد.

استانداردی به نام EN13476 پیرامون مابقی آزمون‌های مربوط به کنترل ویژگی های کیفیت محصول در لوله های کاروگیت می باشد و موارد فنی جزئی تر را بررسی می کند.

استاندارد جهانی نظارت بر نحوه و فرآیند تولید لوله کاروگیت، مقاومت مکانیکی بین شانزده تا ۳۱٫۵ کیلو نیوتن بر متر مربع را در این لوله ها تایید می کند. به ویژه در کشور ایران به علت مسائل اقلیمی ، خاک شناسی و جغرافیایی، لوله کاروگیت الزاما باید ۳۱٫۵ کیلو نیوتن بر متر مربع مقاومت مکانیکی را درون مشخصات فنی خود داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *