استاندارد لوله پلی اتیلن گازی

یکی از کاربردهای اصلی لوله های پلی اتیلن، استفاده از آن ها برای خطوط انتقال گاز است. شبکه های گازرسانی شهری و روستایی باید مطابق با استانداردهای جهانی نصب و راه اندازی شوند. کوچک ترین نقص در خط لوله گازرسانی منجر به خسارات جبران ناپذیری در شبکه خواهد شد.

برای اینکه یک خط لوله گازرسانی پلی اتیلن راه اندازی شود باید یک سری عوامل رعایت شوند و بستر کاری از قبل آماده گردد. مراحل آماده سازی خط لوله گازی شامل حفر کانال، حمل لوله ها تا محل نصب، اتصال لوله ها به یکدیگر و ایجاد پوشش مناسب برای آن ها می باشد. اتصال لوله پلی اتیلن گازی به روش جوش اجرا می شود. پس از آن، شبکه لوله کشی مورد بازرسی و ارزیابی دقیق کارشناسان قرار می گیرد؛ تمامی مراحل باید مطابق استانداردهای نصب لوله پلی اتیلن گازی اجرا شده باشند.

مهم ترین استاندارد لوله های پلی اتیلن گازی

برای لوله های پلی اتیلن، استانداردهای زیادی تعریف شده است؛ این استانداردها دربرگیرنده مشخصات فنی، شیوه نصب و اتصال، جوشکاری لوله و … می باشند و باید به درستی اجرا شوند. مهم ترین استانداردهایی که برای لوله پلی اتیلن گازی به کار می روند عبارتند از:

  • EN 1555-1 تا EN 1555-5: استاندارد مربوط به سیستم های لوله پلی اتیلن با مصارف گازرسانی
  • ISO 10839: استاندارد مربوط به لوله و اتصالات پلی اتیلن با مصارف گازرسانی، حمل و نصب آنها
  • ISO 11647: استاندارد لوله پلی اتیلن گازی برای نحوه جوشکاری
  • ISO 3663: استاندارد مربوط به بررسی فشار لوله و اتصالات پلی اتیلن / سیستم فلنج ها
  • IGS-M-PL-014-1: استاندارد مربوط به تهیه مواد اولیه تولید لوله پلی اتیلن گازی و بررسی شاخص جریان مذاب / تست دانسیته لوله / آزمون زمان اکسیداسیون / تست ابعاد لوله / تست کیفیت ظاهری / آزمون های هیدرواستاتیک لوله پلی اتیلن گازی / آزمون کشش (آستانه پارگی لوله) / بسته بندی و علامت گذاری لوله

موارد مهم در بازرسی خط لوله پلی اتیلن گازرسانی

بازرسی لوله های پلی اتیلن گازرسانی، از مرحله تولید لوله در کارخانه آغاز می شود و تا راه اندازی کامل خط لوله ادامه می یابد. مطابق استانداردهایی که در بخش قبلی ذکر کردیم، تولید لوله پلی اتیلن در کارخانه مورد ارزیابی قرار می گیرد. پس از آن، لوله ها تا محل نصب حمل می شوند و مراحل بعدی بازرسی آغاز می گردد.

برای بازرسی خط لوله گازرسانی باید مواردی از قبیل دستورالعمل بازرسی لوله پلی اتیلن گازی، استانداردهای لوله پلی اتیلن گازی، وسایل و ابزار کنترل لوله نظیر کولیس، سیرکومتر و … و مجوزهای مربوطه در اختیار بازرس قرار داشته باشد. تمام مراحل نصب و جوشکاری لوله توسط بازرس بررسی می شود و نتایج در یک جدول ثبت می گردند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *