استاندارد لوله پلی اتیلن آبیاری

بهترین لوله هایی که در حال حاضر برای نصب در سیستم های آبیاری کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند، لوله های پلی اتیلن هستند. این سری از لوله های پلاستیکی مقاومت بسیار بالایی در شرایط آب و هوایی گوناگون دارند و می توانند در دماهای بالا و حتی بسیار کم، پایداری خود را حفظ کنند.

برای تولید لوله پلی اتیلن آبیاری از مواد اولیه پلی اتیلن مرغوب با گرید PE80و PE100 استفاده می شود. به طور کلی مراحل تولید لوله پلی اتیلن آبیاری شامل تهیه مخلوط مواد اولیه پلیمری و مواد افزدونی به آن و سپس مرحله قالب گیری می باشد. پس از آنکه لوله ها از داخل قالب خارج شدند و به انبار انتقال یافتند، مرحله تست کنترل کیفیت برای آن ها اجرا می شود.

علاوه بر تمام استانداردهایی که در طول مرحله تولید لوله پلی اتیلن آبیاری باید رعایت شوند، یک سری استانداردهای لازم و اجباری نیز در مرحله کنترل کیفیت این لوله ها باید به دقت اجرا شوند. عدم به کار گیری و یا اجرای ناقص هر کدام از این استانداردها موجب می شود لوله هایی که تولید می گردند، خواص خوبی نداشته باشند، دچار ترک خوردگی شوند و یا پس از نصب در خطوط لوله کشی دچار نشتی شده و یا تخریب شوند. در برخی موارد، وجود کوچک ترین نقص در یک بخش از لوله پلی اتیلن باعث اختلال در کل سیستم خواهد شد.

مروری بر استانداردهای لوله پلی اتیلن

استانداردهای معتبری مانند ASTM و DIN در حال حاضر برای تولید لوله پلی اتیلن آبیاری استفاده می شوند. علاوه بر این دو استاندارد، استاندارد ملی نیز برای ساخت این لوله ها مفید هستند و بسیاری از تولیدکنندگان ایران از این استانداردها در کارخانه استفاده می کنند. بخش های اصلی استاندارد لوله پلی اتیلن آبیاری شامل تولید لوله، آزمون های کنترل کیفی، نصب لوله، جوش و اتصال لوله ها و مواد اولیه می باشند.

استاندارد ملی به شماره ۷۱۷۵ بخش اول، به پلاستیک ها و لوله های پلی اتیلن آبیاری (اندازه گیری ابعاد) و روش های آزمون آن ها تعلق دارد. استاندارد ملی به شماره ۷۱۷۵ بخش دوم، در مورد روش های آزمون مقدار دوده در لوله پلی اتیلن آبیاری نوشته شده است.

استاندارد ملی به شماره ۷۱۷۵ بخش سوم، در مورد اجرای روش بازگشت حرارتی انواع لوله می باشد. استاندارد ملی به شماره ۷۱۷۵ بخش هشتم، در مورد بررسی لوله پلی اتیلن آبیاری از نظر رشد ترک ناشی از عوامل محیطی و تنش های وارد بر آن است.

به عنوان سخن پایانی در این مورد لازم است ذکر شود که استانداردهایی که برای انواع لوله پلی اتیلن آبیاری به کار می روند، در مورد انواع سیستم های آبیاری و آبرسانی معمولی و تحت فشار، چه با کاربری کشاورزی و چه با کاربری آب و فاضلاب، صدق می کنند و کارشناسان مربوطه باید تمامی استانداردها را به طور دقیق ارزیابی و اجرا کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *