اتصال انشعابات فاضلاب خانگی به شهری

دفع صحیح فاضلاب ها از مهم ترین مواردی است که شهرداری ها باید به آن توجه داشته باشند. دفع نادرست فاضلاب می تواند ریسک ابتلا به بیماری ها را بالا ببرد خطرات جبران ناپذیری داشته باشد. انشعابات فاضلاب در واقع کارشان این است که تمام لوله های فاضلاب را به یک لوله اصلی هدایت می کنند.

انشعاب گیری فاضلاب به روش مستقیم

در واقع سیستم های انتقال فاضلاب از تعدادی لوله ی اصلی و فرعی تشکیل شده اند که لوله اصلی بزرگ تر از لوله به فرعی است و در مسیر انتقال فاضلاب به تعدادی لوله ی فرعی متصل می شوند. جنس لوله اصلی می تواند از کاروگریت یا پلی اتیلن باشد ولی نکته ی مهمی که وجود دارد این است که هر دو لوله ی فرعی و اصلی باید از یک جنس ساخته شوند.

این عمل باعث می شود بوی فاضلاب به محیط اطراف انتقال پیدا نکند و هزینه ی نصب آن هم زیاد نیست. در این روش این امکان بوجود آمده است که فاضلاب ها به صورت اختصاصی جمع آوری شوند.

استفاده از انشعاب گیر رزوه‌ای در اتصال به فاضلاب شهری

این روش بیشتر در لوله های دارای فشار پایین کابرد دارد و در اندازه های ۱۱۰، ۱۲۵، ۱۶۵ و ۲۰۰ میلی متر ساخته می شوند.

این نوع اتصال قابلیت نصب برروی انواع لوله های کاروگیت، پلی اتیلن یک جداره و لوله های pvc را دارد.

یرای انشعاب گیری بدین صورت عمل می کنند که سوراخی را برروی خط اصلی ایجاد کرده و سایر خطوط را به آن متصل می کنند.

انواع انشعابات دیگری که می توانیم برای فاضلاب از آن ها استفاده کنیم شامل اتصالات سه راهی و چهار راهی، سه راهی ۴۵ درجه، لوله یک سر سوکت دار، سوکت رابط، زانوی ۴۵ درجه، زانوی ۹۰ درجه بلند، سیفون فاضلاب شهری، انواع زانویی (شعاع کوتاه و بلند، ۱۵، ۳۰، ۴۵، ۹۰ و ۱۸۰ درجه)، کاهنده ها (با قطر متفاوت) و مغزی ها هستند.

از سیفون پلیمری هم استفاده می شود که شامل سیفون و اتصالات زانویی و انشعاب گیر رزوه ای است و نسبت به روش های قدیمی و سنتی بهداشتی تر است و نشتی ندارد وجود سیفون هم باعث می شود بوی فاضلاب بلند نشود و آسیب کم تری به محیط زیست وارد شود.

از انواع لوله ها هم لوله های کاروگیت بسیار مناسب هستند چون در برابر ضربه و مواد شیمیایی موجود در فاضلاب مانند اسید سولفوریک بسیار مقاوم هستند و دچار خوردگی نمی شوند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *