اتصالات جوشی مانیسمان

آیا می دانید اجزای اصلی اتصالات جوشی مانیسمان به چه صورتی است؟ در این مقاله قصد داریم در خصوص اتصالات جوشی مانیسمان و همینطور مشخصات این محصول به طور دقیق یک سری اطلاعات را بررسی کنیم و اجازی تشکیل دهنده این محصولات را به زبانی ساده بررسی کنیم.

اجزای اصلی اتصالات جوشی مانیسمان

می دانیم که برای جوشکاری لوله ها و به طور کلی برای تعبیه یک اتصال نیاز است که دانشی مناسبی در این زمینه وجود داشته باشد. برخی از این اجزا بسیار مهم هستند و باید بتوانیم طبق رفتاری که برای اتصال تعیین شده است رفتار کنیم.

اتصالات جوشی مانیسمان نیز دقیقاً در همین دسته قرار دارند.

یکی از مهم ترین اجزای اتصالات مانیسمان جوشی فلز پایه نام دارد. نام دیگری که برای فلز پایه در نظر گرفته می شود فلز والد است. در واقع فلز های پایه مانند بخش هایی از قطعات هستند که قرار است با استفاده از جوشکاری و یا لحیم کاری به هم متصل شوند. قطعاتی که برای این کار استفاده می شود فلزی، پلاستیکی و یا سرامیکی هستند. به طور کلی در صنعت جوش خواص مکانیکی بسیار مهم است و نیاز است که تکنولوژی ویژه ای برای آن است. استحکام، میزان مقاومت و جوش پذیری از بخش های مهم برای بررسی فلز پایه هستند.

از دیگر اجزایی که برای تولید اتصالات مانیسمان جوشی استفاده می شود ماده های پر کننده هستند. ماده های پر کننده اغلب موادی هستند که با ذوب شدن و یا ترکیب با فلز های پایه برای ایجاد اتصال استفاده شده و به این بخش بسیار کمک می کنند. به طور کلی برای اینکه بتوان موادهای مختلف را به هم وصل کرد نیاز است که از مواد پر کننده استفاده شود. یکی از مزیت های مهمی که اتصالات جوشی مانیسمان دارند به این صورت است که اجازه تغییر در ترکیب های شیمیایی برای فلز های جوش در این محصولات فراهم می شود.

 

مهم ترین بخش های اتصالات جوشی مانیسمان

فلز جوش از مهم ترین بخش های اتصالات جوشی مانیسمان محسوب می شود. در واقع فلزهای جوش از امتزاج های فلزات پایه استفاده می کنند و می توانند به تنهایی و یا با استفاده از مواد پر کننده مورد استفاده قرار بگیرد. فلزهای جوش اغلب از نظر ترکیب های شیمیایی می بایست به فلزهای پایه سازگار باشند. موادهای پر کننده متناسب با فلزهای پایه هستند و ترکیباتی که برای این محصولات استفاده می شود عموماً از نظر خواص در وضعیت خوبی قرار دارند.

مورد بعدی در اتصالات جوشی مانیسمان منطقه متأثر از حرارت است. این منطقه در واقع بخشی از فلز پایه محسوب می شود که هنوز ذوب نشده است اما نیاز به حرارت های مناسبی دارد که می بایست زیر ساخت آن را تغییر دارد و سبب شود که خواص مکانیکی محصولات نیز تغییر کند.

خط ذوب از دیگر بخش های اتصالات جوشی مانیسمان محسوب می شود. خط ذوب عموماً مرزی است که بین منطقه متأثر و فلز جوش دیده می شود. عده ای برای بررسی عیوب جوش از مشخصه های ذوب ناقص استفاده می کنند.

منطقه جوش اگر فلز جوش و همینطور منطقه حرارتی به طور دقیق در کنار هم قرار بگیرد منطقه جوش اتصالات جوشی مانیسمان مشخص می شود. این بخش سبب می شود که بازرسی کیفیت اتصالات جوشی آسانتر باشد.

سطح جوش که در واقع سطحی است که در معرض دید قرار دارد عموماً از جوش های گوشه ای و یا جوش های شیاری به صورت یک طرفه و یا دوطرفه برای آن استفاده می شود.

Seamless Pipe fitting dealer in chennai

نکات تکمیلی اتصالات جوشی مانیسمان

پاس ریشه ها عموماً اولین بخش هایی از اتصالات جوشی مانیسمان محسوب می شوند که قطعات داخلی را در اتصال به هم متصل می کنند. در واقع این بخش در اتصالات جوشی مانیسمان بسیار مهم هستند.

پنجه جوش از دیگر بخش های مهم اتصالات جوشی است ، پنجه جوش ها عموماً یک خط فرضی محسوب می شوند که سطح جوش و فلزهای پایه را از هم جدا می کنند. در واقع این محصولات بین پاس های جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرند.

جوشکاری مازاد برای تقویت اتصال است که سبب می شود رسوب جوش افزایش یابد و به نوعی شکل یکنواخت برای اتصالات جوشی مانیسمان اعمال می شود که در نهایت اتصالات جوشی مانیسمان به شکل استاندارد عرضه و تولید می شود. البته خواص جوش به طور کلی بهبود نمی یابد اما از میزان ان کم می شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *